Yükleniyor...

Avrupa Merkez Bankası Başkanı’ndan Kripto Para Uyarısı

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, kripto paraların geleneksel bankacılık sistemini tehdit ettiğini dile getirdi.

avrupa merkez

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, kripto paraların geleneksel bankacılık sistemini tehdit ettiğini dile getirdi.

Lagerde’a göre kripto paraların büyümesi, merkez bankalarının ekonominin “güven kaynağı” özelliğini yitirmesine neden olabilir.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Endişeli

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde, dijital varlıkların serbest bankacılık çağını da başlatabileceği konusunda uyarılarını dile getirdi.

Lagerde, bankaların, “güven kaynağı” rolünü devam ettirmek için müşterilerin dijital ödeme konusundaki taleplerine yanıt verdiğini belirterek, bankaların dijital çözümler ile ilgili olarak daha aktif olmaları gerektiğinden söz etti.

“Biz merkez bankacıları, ticari bankalara ve özel paralara ilişkin parasal bir güven kaynağı olarak faaliyet gösteriyoruz. Eğer oyunun içine değilsek, denemeye, inovasyona veya CBDC’ler ile ilgili değilsek, onlarca yıldır oynadığımız güven kaynağı rolümüzü kaybetme riskiyle karşı karşıyayız.

Merkez bankasının parasal güven kaynağı olmadığı, kriz üstüne krizi hızlandıran tarihsel örneklere sahibiz. 19. yüzyıldaki serbest bankacılık döneminde durum kesinlikle böyleydi. O günlere geri dönmek istiyor muyuz? Muhtemelen istemiyoruz”

Bank of France’in düzenlediği etkinlikte konuşan Lagarde, uzun zamandır kripto para birimlerinin herhangi bir değeri olmadığını belirtmeyi sürdürüyor.

Düzenlenen etkinliğe Fed Başkanı Jerome Powell da katıldı. Powell, piyasaya sürülecek bir CBDC’nin anonim olmayacağını dile getirdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner