Yükleniyor...

Avrupa Merkez Bankası, Dağıtılmış Defter Teknolojisi Araştırmalarına Başladı

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bankalar arası ödemelerin verimliliğini artırmak için dağıtılmış defter teknolojisini (DLT) araştırıyor.

Avrupa Merkez Bankasi Dagitilmis Defter Teknolojisi Arastirmalarina Basladi

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bankalar arası ödemelerin verimliliğini artırmak için dağıtılmış defter teknolojisini (DLT) araştırıyor.

Kripto para piyasası 2021 yılında yaklaşık 3 trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaştı. Bu da dünya çapındaki merkez bankalarını, kripto dünyasına ve onu destekleyen DLT teknolojisine yöneltti. Dünya çapında yaklaşık 100 ülke, tüketici ve ödeme odaklı dijital para birimleri olan CBDC‘leri keşfederken, ECB de CBDC’ye yönelik kendi araştırmalarını sürdürüyor.

Avrupa Merkez Bankası, Dağıtılmış Defter Teknolojisini Araştırıyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, ECB’nin bankalar arası ödemelerin verimliliğini artırmaya yönelik DLT’nin potansiyelini incelediğini söyledi.

DLT’nin birçok faydasını sıralayan Panetta, bazı dezavantajları da vurguladı. Tamamen DLT’ye dayalı yeni bir sistem inşa etmek yerine ECB’nin toptan yerleşimler için mevcut altyapısı üzerine inşa edilen bir sistem için bir dava açtı.

Avrupa Merkez Bankası Bitcoin

Dağıtılmış defter, büyük bir ağdaki bireysel katılımcılar tarafından bağımsız olarak tutulan ve güncellenen merkeziyetsiz bir veritabanıdır. Panetta’ya göre, genellikle sadece bankalar arası transferlerin ödenmesi için kullanılabilen yeni bir DLT tabanlı merkez bankası dijital para birimi türü olarak çerçevelenen toptan merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) aslında on yıllardır var.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner