Yükleniyor...
Sponsored

Avustralya, CBDC Pilot Uygulaması için Başvuruları Başlattı

Avustralya Merkez Bankası (RBA), Ocak 2023'te başlaması beklenen pilot merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesi eAUD'un teknik dokümanını yayımladı.

Avustralya CBDC Pilot Uygulamasi icin Basvurulari Baslatti

Avustralya Merkez Bankası (RBA), Ocak 2023’te başlaması beklenen pilot merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesi eAUD‘un teknik dokümanını yayımladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

RBA, geçtiğimiz Ağustos ayında CBDC pilot programını başlatacağını duyurmuştu. Deneme amaçlı program için RBA, sektördeki katılımcıları, ekonomik ve sosyal fayda sağlayan kullanım alanları sunmaya davet etti.

Avustralya, CBDC Kullanımını Başlatmak İçin Çalışmalarını Hızlandırdı

Avustralya, getireceği potansiyel ekonomik faydalara odaklanarak dijital para birimi için bir yıllık araştırma programı başlatmıştı. Pilot program için devlet destekli bir endüstri grubu olan Dijital Finans Kooperatifi Araştırma Merkezi (DFCRC) ile ortaklık kuruldu.

Bu süreç içerisinde, CBDC verilmesiyle desteklenebilecek yenilikçi kullanım senaryoları, iş modellerinin belirlenmesi, teknolojik, yasal ve düzenleyici hususların bazılarının daha iyi anlaşılması çalışıldı.

avustralya

Daha önce, ilgili sektör katılımcılarının, bir CBDC’nin, hanelere, işletmelere yenilikçi ve katma değerli ödeme ve uzlaşma hizmetleri sağlamak için nasıl kullanılabileceğini gösteren özel kullanım örnekleri geliştirmeye davet edileceği belirtilmişti. Şimdi RBA, sektördeki katılımcıların, ekonomik ve sosyal fayda sağlayan kullanım alanları sunması için başvuruların önünü açtı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x