Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Altcoin Haberleri Avrupa Merkez Bankası Dijital Euro Fikrine Isınıyor

Avrupa Merkez Bankası Dijital Euro Fikrine Isınıyor

ABONE OL:google-news

Avrupa Merkez Bankası (ECB), nakit parayı tamamlamak için tasarlanmış bir dijital euro başlatmayı düşünüyor.

Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi 12 Ekim’de açıklama yaptı ve ECB yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta; Avrupa toplumunun dijital ödemelere doğru hızla ilerlerken, bir dijital euroya olan ihtiyacın da hızla yaklaştığını belirtti.

“Tüm günlük işlemlerimizde kullanabileceğimiz, Merkez Bankası tarafından çıkarılan bir dijital para birimimiz yok. Dijital bir euro bu boşluğu doldurur ve euro banknotlarının dijital eşdeğeri olur. Nakit paranın yerini almaz, ancak tamamlayıcı olur.”

Panetta ayrıca dijital euro’nun kullanıcılarının mahremiyetini ihlal etmeyeceğini vurguluyor.

“Dijital bir euro, insanların temel gizlilik hakkına uyacaktır ki biz zaten onu geliştirmenin yollarını araştırıyoruz. Özel tedarikçilerin aksine, merkez bankasının tüketici verileriyle ilgili hiçbir ticari çıkarı yoktur.”

Nakit, euro bölgesinde hala tercih edilen işlem şekli olmasına rağmen, çekiciliği hızla azalmaktadır. Panetta, bazı ülkelerde nakit ödemelerin 2016’da %79’dan 2019’da %73’e düştüğünü belirtti.

Avrupalılar nakit paradan uzaklaşırken Panetta, Avrupa Merkez Bankası’nın Avrupalılara güvenli ve kolay paraya erişim sağlama konusundaki önemli rolünü yineliyor.

“Merkez bankalarının temel görevi; vatandaşlara basit, güvenli ve risksiz ödeme yöntemlerine maliyetsiz erişim sağlamaktır.”

Panetta ayrıca dijital euro’nun ele alınması gereken yasal, teknolojik ve politika konularını ortaya çıkaracağını vurguluyor. ECB yöneticisi, dijital Euro’nun yasal statüye sahip olmasının neden önemli olduğunu açıklıyor.

“Gerçekten de, merkez bankası parası bir kamu malıdır. Euro banknotları, insanlara risksiz merkez bankası parası sağlama temel işlevini yerine getirir. Yasal durumunun sağladığı gibi, bir kamu parası biçimi olarak dijital bir Euro’nun evrensel erişim ve kabul görmesini sağlamak çok önemlidir.”

Ancak Panetta, dijital bir euro sunmanın yasal veya teknik meselenin ötesinde olduğunu söylüyor. Panetta, dijital Euro’nun basit, kullanımı kolay ve temel politika hedefleriyle tutarlı olacak şekilde tasarlanmasını sağlamaktan daha önemli olarak, vatandaşların güvenine dayanması gerektiğini söylüyor.

“Başarılı olmak için, dijital bir Euro’nun halkın güçlü desteğinden de yararlanması gerekir. Avrupa’da ilerleme ve entegrasyonun dijital bir sembolü olacaktır. Ve Euro’nun uluslararası rolünü destekleyecektir.

Bu nedenle, bugün başlattığımız halk müzakeresi aracılığıyla, son raporumuz hakkında vatandaşlar ve diğer paydaşlarla yoğun ve açık bir diyalog arayışındayız.”

Bir hazırlık döneminin ardından ECB, girişimi 2021’in ortalarına doğru sürdürüp sürdürmeyeceğine karar verecek.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Kaynakdailyhodl
Türkan Babacan
Türkan Babacanhttps://www.coinkolik.com
Uzun yıllardır İngilizce dilinde çevirmenlik, tercümanlık, bakanlıklarda proje danışmanlıkları yapan Türkan, aynı zamanda iyi düzeyde İspanyolca da bilmektedir. Hukuk fakültesi mezunu olan Türkan; çok yönlü olmayı sevmekte, bir süredir de kripto para birimleri alanında uzmanlaşmaya çalışmaktadır. Bu disiplinleri birleştirerek bilişim hukuku üzerine bir yüksek lisans eğitimi hedeflemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar