Yükleniyor...

Avrupa Merkez Bankası, Kripto Sektörü Hakkında Yeni Bir Rapor Yayımladı

Avrupa Merkez Bankası (ECB), kripto sektörü ile ilgili endişeleri temel alan bir araştırma raporu yayımladı.

ecb

Avrupa Merkez Bankası (ECB), kripto sektörü ile ilgili endişeleri temel alan bir araştırma raporu yayımladı.

Raporda kriptonun çevresel etkileri, stablecoin’ler ve DeFi ele alındı.

Ekolojik Problemler

Avrupa Birliği yetkililerinin PoW algoritmasına olan katı tutumu uzun zamandır gündemde. Yetkililer, kripto sektörünün PoS konsensüsüne geçişini destekliyor.

PoW algoritmasını kullanan varlıkların oldukça güç tükettiği ifade edilirken, konuyla ilgili herhangi bir eylemsizliğin söz konusu olamayacağı vurgulandı.

Raporda, karbon vergisi ve madenciliği tamamen yasaklanabileceği ihtimallerinin göz önünde bulundurulacağı belirtildi.

DeFi İkilemi

DeFi sektörü ECB’nin dikkatini çekmeye devam ediyor. Uniswap’in şirket benzeri bir yapısı olduğu ve token’ların az sayıda insanın elinde olduğu vurgulandı. Düzenleyiciye göre DeFi “merkeziyetsiz” olarak görülse de işin aslı daha farklı.

ECB, DeFi’ın düzenlemelere tabi olabileceği bir yapı üzerinde tartışmalarını sürdürüyor.

Stablecoin’lerin Güvenliği ve Sürdürülebilirliği

Özellikle TerraUSD’nin çöküşünün ardından stablecoin’ler düzenleyicilerin en önemli gündem maddelerinden birisi haline gelmiş durumda.

ECB, algoritmik stablecoin’lerin bile teminatları olmamasına karşın güvenli kabul edildiği bir noktaya gelindiğinin altını çizdi.

ECB, Terra ve UST olaylarını örnek göstererek, benzeri bir olayın tekrar yaşanmaması için stablecoin’lerin acil olarak düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner