Yükleniyor...

Avrupa’da Bitcoin ETF’si gündemde

Spot Bitcoin ETF'leri hakkındaki tartışmalar ABD'de devam etse de Avrupa ilk ETF'ye onay vermeye hazırlanıyor.

bitcoin etf

Spot Bitcoin ETF’leri hakkındaki tartışmalar ABD’de devam etse de Avrupa ilk ETF’ye onay vermeye hazırlanıyor.

Avrupa bir yıl gecikmeli de olsa ilk spot Bitcoin ETF’si için düğmeye bastı. Bununla birlikte kullanıcılar BCOIN kısatlması ile ETF’yi kullanabilecekler.

Avrupa, spot Bitcoin ETF’sine onay vermeye hazırlanıyor

Avrupa’da, 1 yıl gecikmeden sonra ilk Bitcoin ETF’sinin piyasaya sürülmesi planlanıyor. Jacobi Asset Management, Euronext Amsterdam’da BCOIN kısaltması altında Avrupa’nın ilk Bitcoin ETF’sini başlatacağını duyurdu. Ancak, başlatma süreci gecikti. Sonunda, 12 aylık bir gecikmeden sonra bu ay içerisinde yatırım aracının faaliyete geçmesi bekleniyor.

avrupa

Financial Times tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapor, varlık yöneticisinin fonun Temmuz 2023’te piyasaya sürülmek üzere ilerlediğini doğruladı. Three Arrows Capital, Terraform Labs, FTX gibi kuruluşlar da bu süreçte yer almaktadır. Varlık yöneticisi, “talebin geçtiğimiz yazdan bu yana değiştiğini” ifade etti.

Jacobi’nin Bitcoin ETF’si, yatırımcılara iyi düzenlenmiş bir yatırım yapısı aracılığıyla Bitcoin’e ulaşım kolaylığı sağlayacak. Bununla birlikte, Avrupa’da zaten kripto sermayesiyle ilgili başka ETF’ler piyasaya sürüldü.

Son zamanlarda, Melanion Capital Bitcoin Equities ETF’sini başlattı. Bu ETF, Bitcoin’in performansından doğrudan değer elde etmek yerine, kripto ile ilgili birkaç şirketin performansını takip ediyor. Fon, madencilik operasyonlarına, Bitcoin varlıklarına ve borsalara yapılan yatırımlarla hisse senetlerini izliyor. MicroStrategy, Coinbase ve Robinhood gibi öne çıkan şirketler bu endekste yer alırken, Marathon Digital, Riot ve Hut8 gibi diğer madencilik şirketleri de fonun bir parçası olarak bulunuyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner