Yükleniyor...

Avrupa’daki stablecoin’ler Binance listesinden kaldırılacak

Binance, Avrupa'daki stablecoin'leri listelerden kaldıracağını açıkladı.

binance 1

Binance, Avrupa’daki stablecoin’leri listelerden kaldıracağını açıkladı. Bu karara gerekçe olarak ise MICA standartları gösterildi.

“Önemli bir etkisi olabilir”

Binance, MiCA tarafından belirlenen standartlara uymak için Haziran 2024’e kadar Avrupa pazarındaki stablecoin’leri listeden çıkarmayı planladığını duyurdu. Binance Fransa’nın hukuk müdürü Marina Parthuisot, henüz hiçbir proje onay almadığı için “30 Haziran’da Avrupa’daki tüm stablecoinlerin listeden çıkarılmasına doğru gidiyoruz.” dedi ve ekledi:

“Bunun Avrupa’daki piyasa üzerinde dünyanın geri kalanına kıyasla önemli bir etkisi olabilir.”

Avrupa’nın dönüm noktası niteliğindeki kripto düzenlemesi olan Kripto Varlıklarında Piyasalar (MiCA) yasası Haziran ayında kabul edilmişti. Mevzuat kapsamında stablecoinlere ilişkin hükümler bir yıl sonra, yani Haziran 2024’te yürürlüğe girecek.

binance 2

Ancak borsa, varlıkların listeden çıkarılması konusunda daha önce bir kez fikir değiştirmişti. 26 Haziran’da, AB standartlarına uymak için operasyonlarını gözden geçirdikten sonra, topluluktan ve birden fazla projeden geri bildirim alması nedeniyle Avrupa’daki gizlilik coin’lerini listeden çıkarma kararından vazgeçmişti.

Öte yandan stablecoin konusuyla ilgili olarak, Temmuz ayında yeni AB mevzuatını çevreleyen durumları takip eden avukatlar, stabilcoin işlem sınırının kripto benimsemesini “boğabileceği” yorumunda bulundu. MiCA kapsamında stablecoinlere 216 milyon dolarlık bir sınır getirilecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner