Yükleniyor...

Avustralya Bitcoin’i para birimi olarak tanıyacak

Avustralya Senatosu, uzun süren araştırmaları sonucunda dijital para birimi Bitcoin'in ülkede para birimi olarak kabul göreceğini açıkladı.

avustralya yangın bitcoin bagisi

Avustralya Senatosu, uzun süren araştırmaları sonucunda dijital para birimi Bitcoin’in ülkede para birimi olarak kabul göreceğini açıkladı. Bildiğimiz gibi daha önceki dönemlerde “Bitcoin Hocası” Andreas Antonopoulos Avustralya Senatosu’nda Bitcoin’i anlatmış ve bu sunum Bitcoin’in Avustralya’daki kaderi hakkında olumlu rol oynamıştı.

Bitcoin, Avustralya’da varlık olarak görülüyor ve bu kanunlar çerçevesinde vergilendiriliyordu. Avustralya Vergi Ofisi (ATO), konu ile ilgili Bitcoin’in “para veya yabancı bir para birimi olmadığını” savunmuştu ve Bitcoin’i GST’ye de (Goods and Services Tax – Varlıklar ve Hizmetler Vergisi) tâbi tutarak vergilendirme gerçekleştirmişti.

Geçtiğimiz sene Avustralya Vergi Ofisi, ülkedeki Bitcoin ile iş yapan girişimlerin finansal cezalara çarptırılmamak için işlerini denizaşırı ülkelere taşıdıklarını belirtmiş ve hükümeti kaygılandırmıştı. Senatör Sam Dastyari, yaptığı açıklama ile bu gelişme ile birlikte dijital inovasyon yapan kişileri Avustralya’da tutmayı umduklarını belirtiyor ve ekliyor:

Şüphesiz, GST’nin  Bitcoin’den kaldırılması, Avustralya’daki dijital girişimlerimiz ve burada iş yapmak isteyen yabancı işletmeler için güven ve kesinlik sağlayacaktır. En önemlisi, bu adım ülkedeki teknoloji girişimcilerinin isteklerinin hükümet tarafından dinlendiğine dair bir mesajdır.

Daha önce İngiltere’nin ve ABD’nin Bitcoin’in vergilendirilmesi ile ilgili çalışmalar yaptığını sizlerle paylaşmıştık. Bitcoin, ülkelerin finansal birimlerini sürekli meşgul eden ve üzerinde çalışmalar yaptıkları bir dijital birimi olarak kabul görmeye devam edecek gibi gözüküyor.

Avustralya Parlemanto’sunun 4 Ağustos 2015 tarihinde konu ile ilgili yayımladığı rapora aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Digital Currency — Game Changer or Bit Player

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner