Yükleniyor...

Avustralya, Dolandırıcılığa Karşı Harekete Geçti

Avustralya hükümeti, son zamanlarda hızla artan kripto para dolandırıcılığı için önlemler almaya başladı.

Avustralya hükümeti, son zamanlarda hızla artan kripto para dolandırıcılığı için önlemler almaya başladı.

Avustralya hükümeti, 2022 yılında yüzde 162 oranında artarak 221 milyon dolara ulaşan kripto para birimleri dolandırıcılığı için önlemler almaya başladı. Avusturalya hükümeti, kripto ve kripto üzerine çalışan şirketleri uygun risk açıklamaları ile destekliyor. Piyasa düzenleyicisinin “çok aşamalı yaklaşımın” parçası olarak dijital varlık ekibini desteklediğini dile getirdi.

Avustralya Hükümeti, Kripto Sektörüne Yöneldi

Avustralya Mali İşler Müdürü Jim Chalmers ve Mali Müşavir Yardımcısı Stephen Jones ortak açıklamalarda bulundular. 2 Şubat tarihinde yaptıkları açıklamayla, yeni önlemler alarak kripto para kullancılarını korumayı amaçladıklarını belirttiler. Yetkililer, “çok aşamalı yaklaşımı” tüketicinin korunması ve desteklenmesi, uygulamanın güçlendirilmesi, kripto haritalama reformu oluşturmak şeklinde belirttti.

Yapılan ana değişikliklerden biri, Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu’nun (ASIC) dijital varlıklar ekibinde genişlemeye gitmesi ve uygulama önlemlerinin artırılması olacak. Chalmers ve Jones, ASIC’in kripto sektöründeki riskleri tüketicelere uygun şekilde açıklamaya çalışacaklarını belirtti.

Hükümet, kripto sektöründe yaşanan dolandırıcılıkların önüne geçmek için çalışmalara başladı. Ülkenin rekabet gözlemcisi olan Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’na (ACC) yeni araçlar vermeye hazırlanıyor. Yeni aracın, ACC’nin gerçek zamanlı bir veri paylaşım aracı olacağı belirtildi.

Hazine görevlileri, “Önceki hükümet kripto politikasıyla uğraştı, ancak tüketicileri korumak ve bu yeni ve gelişmekte olan varlık sınıfına rehberlik etmek için düzenleyici çerçevelerimizi geleceğe hazırlamak için asla zaman ayırmadı” dedi ve şunları ekledi:

Tüketicilerin yeterince korunmasını ve gerçek inovasyonun gelişebilmesini sağlamak için hızlı ve metodik hareket ediyoruz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner