Yükleniyor...

Avustralya Hükümeti, İşletmeler için Bitcoin Rehberi Yayınladı

Avustralya hükümetinin bir süredir Bitcoin'deki gelişmeleri takip ettiğini ve son olarak Bitcoin'de vergilendirmeye gideceğini sizler ile paylaşmıştık.

gw australia day flag map1

Avustralya hükümetinin bir süredir Bitcoin’deki gelişmeleri takip ettiğini ve son olarak Bitcoin’de vergilendirmeye gideceğini sizler ile paylaşmıştık. Şimdi ise Avustralya hükümeti, işletmeler için Bitcoin rehberini yayınladı.

Avustralya’da Bitcoin’in giderek popülerleşmeye başladığını ve bazı şirketlerin de ödemelerde Bitcoin kabul ettiğini gören yetkililer, ödemelerdeki kuralların tam olarak bilinmesi ve uygulanabilmesi için bu rehberi hazırlamış. Rehberde Bitcoin’in ve dijital paranın tanımlanması, nasıl çalıştığı; ayrıca Bitcoin’deki potansiyel riskler, vergi uygulamaları ve çalışanlara Bitcoin ile ödeme konusunda bilgiler verilmiş.

Son zamanlarda sıkça paylaştığımız BitLicense düzenlemelerinde olduğu gibi, Avustralya hükümeti de Bitcoin’deki düzenlemelerin geliştirilmesi için işletmelerden geri bildirim bekliyor. Bu da açıklamanın son kısmındaki “Sanal Paranın Avustralya’daki Geleceği için Söz Söyleyin” başlığı ile belirtilmiş.

Vergi Uygulamaları

Vergi tüzüğü kapsamında açıklanana göre, Bitcoin ve diğer kriptoparalar Avustralya Vergi Ofisi (Australian Tax Office – ATO) tarafından para veya döviz olarak görülmüyor. Bunun yerine Bitcoin ve kriptoparalar, takas düzenlemesine tâbi tutulacak olan birer mülk/varlık olarak görülüyor.

Rehberde yayınlandığı üzere, eğer Bitcoin ile ödeme kabul edecekseniz, şunları kayıt altında tutmanız gerekmekte:

  • İşlem tarihi
  • İşlemde kullanılan Avustralya doları miktarı
  • İşlemin gerçekleştirilme nedeni
  • İşlem yapılan kişinin tanımlanması (Bitcoin adresi yeterli olacaktır.)

Bitcoin ile yapılan ödemeler de şirketin vergilendirilecek gelirine yansıtılacaktır.

Avustralya hükümetinin yayınladığı rehbere buradan ulaşabilirsiniz.

Öne çıkarılan görsel, 4hi.com

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner