Yükleniyor...

Citi’nin Bitcoin Üzerine Raporu: “Madenciler ve satıcılar Bitcoin fiyatında baskı yaratıyor.”

Coindesk'in haberine göre, finans devi Citi, Bitcoin fiyatının, madenciler ve büyük şirketlerin piyasaya sunduğu yüksek hacimli Bitcoin'e karşı talebin o kadar yüksek olmamasından dolayı etkilendiği görüşünde.

citi 1112209a

Coindesk’in haberine göre, finans devi Citi, Bitcoin fiyatının, madenciler ve büyük şirketlerin piyasaya sunduğu yüksek hacimli Bitcoin’e karşı talebin o kadar yüksek olmamasından dolayı etkilendiği görüşünde.

Citi’nin raporunda, Bitcoin madenciliğinin zorlaşması ve maliyetlerinin artması ile birlikte, madencilerin ekipman masraflarını karşılamak üzere ellerindeki yüksek miktardaki Bitcoinleri piyasada satışa çıkardığı ve bunun da fiyatta uzun vadede düşüşe neden olabileceği belirtiliyor. Citi’nin  konu ile ilgili açıklaması ise şu şekilde: “Eğer madencilerin piyasadaki Bitcoin kaynağı olmalarına karşılık, talepte herhangi bir artış görünmezse, piyasadaki satışlar Bitcoin için tehdit oluşturacak. Sonuç olarak da fiyatta düşüş için baskı gerçekleşecek.”

Bitcoin’i ödemelerde kabul eden büyük firmalar ile ilgili de raporunda notlar bulunduran Citi, Dell ve Expedia gibi şirketlerin aldıkları Bitcoin ödemelerini direkt olarak dolar ve bu gibi itibari para birimlerine çevirdiklerini belirterek, bu tarz hareketlerin satış baskısı artıracağı ve fiyatta düşüş yaratacağı görüşünde.

Şirketler tarafından da bakacak olursak, Bitcoin fiyatındaki dalgalanmaların, şirketlerin ödemeler ile aldıkları Bitcoinleri ellerinde tutmamalarına ortam hazırlıyor. Alınan Bitcoinlerin elde tutulması, şirketler için riskli bir hareket olmasının yanında uzun vadede şirketi zarara sürükleyebilir.

“Şirketler için ödemelerde alınan Bitcoinlerin elde tutulması sıradışı olurdu.”

Tüketici Talepleri Düşük

Bitcoin’in hâlâ çoğu kişi tarafından kullanılmaması ve avantajlarının bilinmemesi, madencilerin ve satıcıların yüksek arzlarına karşılık yüksek talep gelmemesine neden oluyor. Raporda bahsedildiği üzere, “Şu andaki Bitcoin talebi, dijital parayı kullanmayı seven kişiler tarafından yukarıda tutuluyor.” Citi, bu talebin Bitcoin fiyatının şu andaki seviyesinde tutunması için yetmeyeceğini belirtiyor.

Londra bazlı Bitcoin borsası Coinfloor yöneticisi Mark Lamb, geçen sene madenciler tarafından gelen Bitcoin satışının, bu senekinden daha düşük olduğunu belirtiyor. Bitcoin ile ödeme almaya başlayan satıcılar da, aldıkları Bitcoinleri piyasaya arz ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner