Yükleniyor...

Avustralya mali düzenleyicisi, FTX’in lisansını iptal etti

Avustralya finansal hizmetler düzenleyicisi, borsasının yerel kuruluşu olan FTX Australia'nın finansal lisansını iptal ettiğini açıkladı.

ftx iflas

Avustralya finansal hizmetler düzenleyicisi, borsasının yerel kuruluşu olan FTX Australia’nın finansal lisansını iptal ettiğini açıkladı. 

Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu, 14 Temmuz’da yürürlüğe giren iptali bugün itibarıyla duyurdu. FTX Avustralya’nın, müşterileriyle ilişkilerini önümüzdeki yıl 12 Temmuz’a kadar tamamlarken sınırlı finansal hizmetler sunmasına izin verilecek. FTX Australia’nın yaklaşık 30.000 müşterisi vardı ve 132 yerel şirkete hizmet verdi. Düzenleyici, o zamana kadar müşterilerin zararını gidermek için düzenlemeler yapmanın zorunlu olacağını belirtti. 

avustralya

Avsutralya’nın yerel FTX kuruluşu zor durumda

Kasım’da ASIC, FTX Australia’nın yerel müşteriler için türevler ve döviz sözleşmeleri oluşturmasına izin veren Avustralya Finansal Hizmetler (AFS) lisansını askıya aldı. Askıya alma eylemi, FTX’in 11 Kasım 2022’de iflas başvurusunda bulunmasından birkaç gün sonra geldi.

FTX’in iflasıyla aynı gün, Sidney merkezli yatırım ve danışmanlık firması KordaMentha’daki gönüllü yöneticiler, FTX Australia ve FTX Express’in yeniden yapılandırılmasına yardımcı olmak üzere atandı. Geçen ay bir ABD iflas mahkemesine sunduğu bir raporda, FTX‘in bir yetkilisi, yaklaşık 7 milyar dolarlık likit varlıkları geri kazandığını, ancak toplam 8,7 milyar dolarlık müşteri varlığının kötüye kullanıldığını tahmin ettiğini söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner