Yükleniyor...

Avustralya Merkez Bankası: “Bitcoin (BTC) Gerçek Para Değil ve Finansal İstikrar İçin Risk Oluşturmuyor”

Avustralya Merkez Bankası, Temsilciler Meclisi Ekonomi Komitesinin toplantısında Bitcoin’e (BTC) dışlayıcı bir tavır gösterdi.

GettyImages 946322952

Avustralya Merkez Bankası, Temsilciler Meclisi Ekonomi Komitesinin toplantısında Bitcoin’e (BTC) dışlayıcı bir tavır gösterdi.

Australian Financial Review’un raporuna göre Avustralya Merkez Bankası finansal sistemler yöneticisi Michelle Bullock, Bitcoin üzerinden çok fazla yaygara çevrildiğini söyledi.

Verdiği cevap Avustralya Liberal Parti üyesi Julian Simmonds’un merkez bankası yöneticisine Bitcoin ve diğer kripto paraların finansal risk içerip içermediği ile alakalıydı. Bullock, şunları söyledi:

“Bitcoin ödeme aracı değil ve gerçek para değil. Bitcoin’in menkul kıymet olarak kullanımı konusunda çok fazla yaygara dönüyor.”

Bullock, Bitcoin’deki fiyat dalgalanmalarının piyasayı etkilemeyeceğini söylemişti. Aynı görüş Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe tarafından da öne sürülmüştü:

“Bitcoin yatırımcılar için bir risk ama ülkedeki finansal istikrar için risk oluşturmuyor.”

Bullock sorunların stablecoin regülasyonları çalışmalarından dolayı çıktığını açıkladı. Bullock açıklamalarına Facebook’un Diem (eski ismiyle Libra) projesini hayata geçirildiğini ve bu konu hakkında çok fazla açıklama olduğundan bahsetti. Bullock açıklamalarına regülasyonlar alanında diğer düzenleyicilerle görüştüklerini açıkladı. Bullock şöyle bir uyarıda bulundu:

“Kripto paralara bir şey olmadığı sürece düzenleyiciler mutlu olur.”

Avustralya Merkez Bankası’nın Bitcoin hakkındaki açıklaması üzerinde ne düşünüyorsunuz?

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner