Yükleniyor...

Coin Metrics Bitcoin’in (BTC) Reel (Gerçek) Arzını Ölçüyor, Ne Değişebilir?

Coin Metrics’in yeni ölçümleme yönetmi Bitcoin (BTC) arzının 14,5 milyon olduğunu gösteriyor.

bitcoin

Coin Metrics’in yeni ölçümleme yönetmi Bitcoin (BTC) arzının 14,5 milyon olduğunu gösteriyor.

Coin Metrics’in yeni ölçümlemelerine göre, piyasadaki Bitcoin sayısı 14,5 milyon. Araştırmalar çok fazla BTC kaybedildiği için bunların artık kullanılamayacağını belirtiyor. Eğer rakamlar doğruysa Bitcoin’in reel (gerçek) piyasa değeri 539,8 milyar dolara eşit olur.

Blockchain alanında uzmanlaşmış analiz firması Coin Metrics, yeni ölçümleme aracıyla Bitcoin’in piyasadaki gerçek miktarını açıkladı. Toplam çıkarılmış Bitcoin’lerin sayısı 18,6 milyon. Ama Coin Metrics ölçümlemeleri uygulandığı zaman kaybedilmiş ya da kullanılamayan coin’ler çıkarılıyor. Bu sonuç ise araştırmacılar için gerçek Bitcoin arzını verebilir. Ölçümlemeye göre, piyasada dolaşan toplam 14,5 milyon Bitcoin var.

Yani 3,9 milyon Bitcoin (günümüz fiyatıyla 14,5 milyar dolar) piyasadan silinmiş durumda. Araştırmacılar hesaplamalarını neye göre yaptıklarını daha açıklamadılar; ama grafiklere bakıldığı zaman beş yıldır hareket etmeyen coin’lerin de listeye eklendiği görülüyor.

Tedavülde bulunan arz, şu ana kadar oluşturulmuş ve kullanıma hazır olan coin’lere denir. Ve aynı anda piyasa değeri konusunda önemli bir ölçümleme aracı olarak kullanılır (Piyasa Değeri=Fiyat x Tedavülde bulunan arz). Coin Metrics aynı and serbest dolaşma yöntemini Bitcoin fork’laxrına uyguladı, örnek olarak Bitcoin Cash, Bitcoin SV ve Bitcoin Gold. Açıklamalarına, tedavüldeki arzlarına bakıldığı zaman farklılıkların daha da belirgin olduğunu açıkladı.

Piyasa Değeri Abartılı Olabilir

Araştırmacılara göre, Bitcoin’in piyasa değeri abartılı olabilir ve piyasa değerini karşılaştırma aracı olarak kullanan yatırımcıları olumsuz etkileyebilir.

Tahminlerin doğru olması durumunda Bitcoin’in gerçek piyasa değeri 691,3 milyar dolardan 539,8 milyar dolara düşüyor. Hatta bu düşüş, Bitcoin’in fork’u sonucu çıkan diğer kripto paraları daha da kötü etkileyebilir. Coin Metrics ekibi bu fikrin Bitcoin topluluğu için farklı bir bakış açısı olduğunu söyledi.

Son olarak, Coin Metrics tarafından kullanılan yeni ölçümleme tekniği ilk defa kullanılmıyor. Geçen sene, firmanın baş analisti Karim Helmy, madencilerin faaliyetlerini ölçmek için yeni bir teknik bulmuştu.

Coin Metrics’in yeni ölçümleme yöntemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner