Yükleniyor...

Bakkt Bitcoin Vadeli İşlem Piyasasının Lansmanı Yeniden Ertelenebilir

New York Borsası'nın ana şirketi olan Intercontinental Exchange'in (ICE) ikinci kez Bitcoin vadeli işlem ve saklama platformu Bakkt’ın lansmanını geciktireceğini düşünülüyor.

Kripto Para Platformu Bakkt

New York Borsası’nın ana şirketi olan Intercontinental Exchange’in (ICE) ikinci kez Bitcoin vadeli işlem ve saklama platformu Bakkt’ın lansmanını geciktireceğini düşünülüyor.

Şirket en son 24 Ocak 2019’u lansman tarihi olarak belirlemişti. Bununla birlikte ICE, henüz ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’ndan (CFTC) gerekli onayı alabilmiş değil ve kurumun çalışma hızına bakarak onayın zamanında alınması pek olası değil.

Bu, CFTC’nin onay vermeyeceği anlamına gelmiyor. Kurumun çalışmalarına aşina olan bir kişi Bakkt’ın lansmanı için 30 Ocak’ın daha uygun olduğunu ve gecikmenin yalnızca birkaç günden ibaret olacağını söyledi.

Düzenleyici müzakerelerine aşina olan kaynaklara göre, CFTC’nin Bitcoin’i müşterlerinin adına saklamak için Bakkt‘ın planını muafiyet vermesi gerekiyor. Normal şartlarda CFTC regülasyonları, müşteri fonlarının bir banka, tröst şirketi ya da vadeli işlemler komisyonu taciri (FCM) tarafından tutulmasını gerektiriyor.

Bir kaynak, CFTC’nin bir çalışanının Bakkt’ın muafiyet talebini incelemeyi bitirip Cuma günü komisyona ilettiğini öne sürüyor. Komisyon görevlileri önerinin kamuoyunun yorumuna açılıp açılmayacağını oylayacaklar. 30 günlük kamuoyu yorumlamasının ardından komisyon üyeleri yorumları okuyacak ve bu sürecin en az birkaç gün sürmesi bekleniyor. Yorumların okunmasının tamamlanmasından sonra ise komisyon üyeleri öneri için oylama yapacaklar.

Ancak 24 ve 25 Aralık federal tatil günleri. Bundan dolayı hükümet yetkilileri izin günlerinde çalışmaya karar vermeyecek olurlarsa komisyonerlerin genel bir yorum döneminde oy kullanması için en uygun gün Noel’den sonra yani 26 Aralık Çarşamba gününe kalacak. Böylesi bir durum Bakkt’ın 24 Ocak’taki lansmanının ertelenmesine neden olabilir.

Bir diğer kötü senaryo ise ABD hükümetinin tamamen kapatılma ihtimali. ABD Başkanı Donald Trump bugün aldığı karar ile ABD hükümetini kısmen kapattı. Hükümetin tamamen kapatılması durumunda Bakkt’ın lansmanı daha da gecikebilir.

Başka bir kaynak borsanın güncellenmiş lansman tarihi yayınlamasının muhtemel olduğununu öne sürüyor.

Eğer böyle bir durum yaşanırsa bu Bakkt’ın lansmanının ikinci kez ertelenmesi anlamına geliyor. Başlangıçta ICE Bakkt’ı Aralık ayında lanse etmeyi hedefliyordu, ancak çalışmaların sürdüğü gerekçe gösterilerek lansman tarihi ertlenmişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner