Yükleniyor...

Bakkt Kripto Para Piyasasını Uçurabilir!

Kripto para topluluğunun boğa sezonunu beklerken ayı sezonunun hakim olduğu 2018 yılının sonuna gelindi sayılır.

Bakkt Kripto Para Piyasası

Kripto para topluluğunun boğa sezonunu beklerken ayı sezonunun hakim olduğu 2018 yılının sonuna gelindi sayılır. Haberi hazırladığımız sırada Bitcoin’in (BTC) fiyatı 3.475 dolar seviyelerinde seyrederken, toplam kripto para piyasasının değeri ise 110 milyar dolar dolaylarında. Bitcoin’in (BTC) değeri 2018 yılında yüzde 80’in eridi.

Yaşanan küçük çıkışlara ve büyük düşüşlere rağmen birçok yatırımcı hala umudunu koruyor. Günlük hayatımızda ve kripto para piyasasında soğuğu iyiden iyiye hissettiğimiz şu günlerde kripto para piyasasındaki kara kışı bitirebilecek en büyük etkenler arasında Bakkt yer alıyor olabilir. Çünkü Bakkt, Bitcoin vadeli işlemlerini 24 Ocak 2018’de başlatmayı planlıyor.

Weiss Kripto Para Değerlendirmeleri adına konuşan analist Dr. Bruce Ng, Bakkt’ın sunacağı ölçeklendirilebilir kripto para platformunun özellikle kurumsal yatırımcıları hedeflediğine vurgu yapıyor ve bunun piyasa için büyük fark yaratacağını söylüyor. Ng, “Bakkt’ın etkisinin büyük olmadığı bir durumu hayal etmek oldukça güç. Kurumsal yatırımcılar için kapılar açılacak ve kurumsal yatırımcılar kripto para alanına girebilecekler. İşin sonunda piyasanın bambaşka bir noktaya evrildiğini göreceğiz.” diyor.

Öte yandan Ng, kripto paralar için gözetim hesaplarının oluşturulmasının tezgah üstü piyasalarda (OTC) işlem yapan kurumları Bakkt’a çekeceğini dile getiriyor. Tüm bunlarla birlikte yeni kurumların da kripto para piyasasına dahil olduğu görülebilir. Çünkü birçok kurum güven konusunda tedirginlik yaşadığı için kripto para alanından uzak durmayı tercih ediyor.

Bruce Ng, Bakkt’ın SEC’in kararını da etkileyebileceği görüşünde. Bilindiği üzere SEC, daha önce birçok Bitcoin ETF tekliflerini reddetmişti ve fiyatlandırmaya dair güvenilir bir kaynağın bulunmamasını gerekçe göstermişti. Bakkt’ın faaliyete geçmesiyle bu sorunun çözülebileceği düşünülüyor.

Bakkt’ın kripto para piyasası için olumsuz bir etkisi olup olmayacağı sorusuna Ng’nin cevabı, “Wall Street (WS) kaldıraçlı işlemleriyle kripto paraları kontrol edebilir. Yüksek riskli kripto para yan ürünlerinin 2008 yılında yaşanan borç krizine benzer bir ortam oluşturabileceğinden endişe ediliyor. Böyle bir durumda 2008’deki sorunun çözümü olarak ortaya çıkan Bitcoin’in sorunun bir parçasına dönüşmesini izlemiş olabiliriz.” şeklinde.

Bir diğer felaket senaryosu ise bazı kurumların kripto para yan ürünleri için kripto paraları manipüle etmeye çalışacak olması. Bakkt, bu endişeleri kaldıraçlı işlem yapmayacağını duyurarak gidermiş durumda.

Amerika Birleşik Devletleri Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza tarafından desteklenen Bakkt’ın geçmişi oldukça itibarlı. Starbucks, Microsoft gibi ortaklara sahip olan Bakkt’ın beklenen etkiyi yaratması kuvvetle muhtemel gibi duruyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner