Yükleniyor...

Corda Projesi Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Blok zinciri yazılım sağlayıcısı olan R3 firması, Corda blockchain platformunun altyapı çalışmalarını bitirdiğini açıkladı.

corda projesi tamamlanmak uzere

Blok zinciri yazılım sağlayıcısı olan R3 firması, Corda blockchain platformunun altyapı çalışmalarını bitirdiğini açıkladı. Bu projede ise Commerzbank, ING, Natixis ve Rabobank gibi finansal kuruluşlar yer alıyor. Corda projesi ise 2017 yılında başlamış ve finans kuruluşlarının Euro üzerinden Borç Çözümü için geliştirilen bir proje.

2017 yılında başlayan bu projeye birçok finans kuruluşu büyük destek veriyor. R3 şirketi ise blok zinciri çözümü alanında kendini kanıtlamış bir şirket. Yapılan açıklamada: “Bu proje pazara şeffaflık getirirken borçlara erişim açısından da oldukça faydalı. Amacımız projede yer alan kurumların işletme maliyetlerini ve risklerini azaltmak.”

Reaksiyonlar

Projede Commerzbank yazılım, dağıtılmış defter ağı ve yasal düzenlemelerle ilişkin destek veriyor. Naticis ise projenin tanıtımını yapıyor. Rabobank yatırımcı olarak hareket ederken ING’de projenin pazarlamacısı konumunda.

R3 CEO’su David E. Rutter ise şunları söyledi: “Menkul kıymetlerin ihraç ve uzlaştırılması süreci oldukça karmaşık. Geleneksel yöntemler ise bu konuda yeterli değil. Corda, tarafların arasında ki finansal anlaşmaları kaydediyor ve olası bir tutarsızlık da müdahale ediyor.”

Diğer proje ortakları ise projeyi bir sonraki aşamaya taşımaya kararlı. ING Satış müdürü Marnix Bruning, Corda’nın başarısını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Natixis şirketinin Dijital Başkanlığını yapan Frederic Dalibard ise ticari lansmanı sabırsızlıkla beklediğini açıkladı.

Rabobank’da görevli Youssef el Mir’e göre ise projenin inovasyona dayalı finansal piyasalara liderlik etmesinde ki kararlılığını tebrik ettiğini söyledi. Blok zincirinin de önemine değinen Mir yaptığı açıklamada, “Müşterilere verimli bir ürün deneyimi sunmak şirketlere büyük fayda sağlayacaktır.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner