Yükleniyor...

Balinaların Güdümündeki Kripto Paralar Açıklandı: İşte Uzak Durulması Gereken Altcoin’ler

Ortaya çıkan yeni bir araştırmaya göre, dolaşımdaki Bitcoin'in (BTC), Litecoin (LTC) gibi diğer büyük kripto para birimlerinin aksine artık daha eşit bir şekilde sahiplenildiğini gösteriyor.

altcoin balina servet dağılımı

Ortaya çıkan yeni bir araştırmaya göre, dolaşımdaki Bitcoin’in (BTC), Litecoin (LTC) gibi diğer büyük kripto para birimlerinin aksine artık daha eşit bir şekilde sahiplenildiğini gösteriyor.

Kripto Para Birimlerinde Servet Dağılımı

Kasım 2019’da yaygın olarak kullanılan dijital para birimleriyle yapılan işlemleri inceleyen Clovr tarafından yayınlanan araştırmaya göre, Bitcoin’in toplam servet dağılımı geçen yıla göre önemli ölçüde iyileşti.

Ancak rapor, piyasa değeri açısından en yüksek altcoin’lerin balinalar tarafından giderek kontrol altına alındığını ortaya koyuyor. Zenginlik dağılımının istatistiksel bir ölçüsü olan Bitcoin’in Gini katsayısı 2019’da 0,66’dan 0,64’e düştü.

Bu arada, Bitcoin Cash’in (BCH) Gini katsayısı 0,73’ten 0,75’e yükselirken, Ether’in (ETH) 0,69’dan 0,78’e yükseldi. Litecoin, 0,83 ile listenin en üstünde yer alıyor.

Litecoin (LTC)  Çoğunluğu İçin 189 Cüzdan Yeterli

Raporda, kripto balinalarının önde gelen kripto para biriminin dolaşımdaki arzının yarısını elinde tutmak için mevcut en büyük Bitcoin cüzdanlarının en az 4.545’ini kontrol etmesi gerektiğini belirtiyor. Ether’in arzının çoğunu kontrol etmek için küçük bir kullanıcı grubunun sadece 322 cüzdanda depolanan ETH’ye sahip olması gerekir.

Bitcoin Cash’in dolaşımdaki arzının çoğuna sahip olmak için, kripto balinalarının sadece 1.109 cüzdanı kontrol etmesi yeterli gözüküyor. Litecoin’in (LTC) tedarikinin çoğu, sadece 189 cüzdan tarafından kontrol edilebilir.

ERC-20 Token’ları Riskli Grupta

Clovr, her dijital para birimine ait en iyi 10.000 cüzdan adresini analiz ettiğini ve büyük borsa cüzdanlarını hariç tuttuğunu söylüyor. Araştırmaya göre, servet eşitsizliği büyük ERC-20 tokenleri için daha da ciddiydi.

Örneğin, Huobi’nin madencilik havuzunun yerel kripto para birimi olan Huobi Pool Token’in (HPT), Gini katsayısı 0,99 iken, tokenlerin %70’i bir cüzdanda bulunuyor. Genel olarak, nispeten daha küçük piyasa değeri olan tokenlerin, daha ciddi servet eşitsizliği sorunları bulunuyor.

Araştırmacılar bu konuda yatırımcıları şu şekilde uyarıyor:

Merkezi servet sizi bir kripto para yatırımcısı olarak endişelendiriyorsa, piyasa değeri 100 milyon dolardan az olan token satın almaktan kaçınmanız için yardımcı olabilir.

Bu uyarıya göre Coinmarketcap listelemesinde bulunan ilk 44 altcoin ticareti güvenilir gözüküyor. 44. sıradan sonra bulunan popüler altcoin’ler arasında ise şu kripto paralar bulunuyor: Bitcoin Gold, Nano, OmiseGO, THETA, Waves, Lisk, Verge, IOST, Komodo, ICON, Enjin Coin ve BitTorrent.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner