Yükleniyor...

Balinaların Neslinin Tükenmesi Bitcoin’i Ne Yönde Etkiler?

Bitcoin fiyatının 2017'de tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasının ardında bir balinanın olduğu kabul edilmiş bir gerçek olmasa da, balinaların Bitcoin piyasasını manipüle etme gücüne sahip oldukları genel olarak kabul görmüş bir gerçek.

Balinaların Neslinin Tükenmesi Bitcoin için İyi Bir Gelişme Olabilir mi

Bitcoin fiyatının 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasının ardında bir balinanın olduğu kabul edilmiş bir gerçek olmasa da, balinaların Bitcoin piyasasını manipüle etme gücüne sahip oldukları genel olarak kabul görmüş bir gerçek. Bundan dolayı Twitter’daki Whale Alert hesabının kurucu ortağı Frank Weert, Bitcoin balinalarının neslinin tükenmesinin faydalı bir gelişme olacağı görüşünde.

Weert, balinaların piyasayı etkilemeye yetecek kadar güce sahip olduğunu düşünüyor, ancak gelecek yıllarda Bitcoin dağılımının daha iyi olacağı ve bununla birlikte büyük oyuncuların bir kısmının önünün kesileceği, en azından piyasadaki etkilerinin azalacağını belirtiyor.

Bitcoin’in geleceği, benimsenmiş ve normalleştirilmiş yatırım yapılabilir bir varlık olarak şu anda ABD’de ETF olma şansına dayanıyor. Bununla birlikte SEC, piyasadaki manipülasyonları temel olarak sürekli ETF onayı vermekten kaçınıyor.

Bitcoin Balinaları Sık Sık Piyasayı Yönlendiriyor

Büyük kripto para işlemlerini takip eden popüler Twitter hesabının bir parçası olarak, Weert sürekli olarak bu balinaların nabzını tutuyor. Balina hareketlerinin piyasaları hareket ettirdiği birkaç durumu açıklayan SFOX ticaret platformu ile konuştu:

“29 Ağustos ve 6 Eylül 2018 tarihleri arasında bir Bitcoin Balinası yaklaşık 1 milyar dolarlık Bitcoin’i taşıdı ve işlem tek bir cüzdandan borsalara doğru gerçekleştirildi. 6 Eylül’de, cüzdandaki Bitcoin’lerin birçoğunun satıldığı zaman Bitcoin fiyatı neredeyse yüzde 15 düşerken, 30 günlük volatilite neredeyse yüzde 25 arttı.”

Weert, balina işlemlerinin Bitcoin fiyatı üzerinde gerçekten derin bir etkiye sahip olabileceğinden son derece emin. Ona göre kripto para biriminin nerelere hareket ettiğini bilmek potansiyel fiyat dalgalanmalarını tahmin etmenin harika bir yolu.

Durdurulabilirler mi?

Weert, bir gün balinaların soyunun tükenebileceği ve bu nedenle pazar manipülasyonu üzerindeki etkilerinin azaltılacağı konusunda umutlu:

“Sonunda, BTC’nin dağılımı umarım biraz daha fazla seviyeye çıkacak ve umarım daha az balina olacak.”

Ancak, muhtemelen bu o kadar basit değil. Balinalar, kripto para piyasasına erken giriş yaparak sahip oldukları yerlere gelmiş durumdalar; onlar sadece fonlarını satmadan ellerinde tutarak balinaya dönüştüler ve kolayca gitmelerini beklemek pek mümkün değil.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner