Yükleniyor...

Bitcoin Hashrate’i Düşüyor! Peki Neden?

23 Ekim'de 7.

Fiyatla Birlikte Bitcoin Hashratei de Düşüyor

23 Ekim’de 7.536 dolara düşen Bitcoin‘deki bu değer kaybının hemen ardından yüzde 40’ın üzerinde büyük bir yükseliş kaydedildi ve fiyat 10.340 dolara kadar çıktı.

Fiyattaki hızlı ve güçlü toparlanmaya rağmen Coinmetrics‘in son analizine göre Bitcoin’in hashrate’i kısa vadede düşüş eğiliminde. Bitcoin’in hashrate’i 2019’da yüzde 120’den fazla bir büyüme kaydetti, bu nedenle hashrate’deki mevcut düşüş büyük bir sürpriz niteliğinde. Düşüş, Bitcoin’in fiyatı üzerinde de etkili gibi duruyor, çünkü öncü kripto para biriminin fiyatı 9.000 doların altına düştü ve haberin hazırlandığı sırada 8.900 dolar seviyesinde seyrediyordu.

Bitcoin Hashrate

23 Ekim’de tüm zamanların en yüksek seviyesi 114.3 TH/s olarak kaydedilen Bitcoin hashrate’i 5 Kasım’da 98 TH/s seviyesine düştü ve hashrate 7 Kasım’da 85.32 TH/s’e kadar geriledi. Hashrate’teki düşüşün kesin bir nedeni bulunamamasına rağmen muson yağmurlarının etkisinin olduğu iddia ediliyor.

Geçtiğimiz hafta Çin’deki her yıl görülen muson yağmurlarının sona erdiği belirtilirken, yağmurların etkileri görülmeye devam ediyor. Çin’in Sichuan eyaletindeki bazı hidroelektrik santrallerinin madencilik tesislerini ve faaliyetlerini destekleyecek yeterli elektrik üretme kapasitesine sahip olmadığı bildiriliyor. Bu nedenle madencilerin faaliyetlerini durdurdukları, madencilik çiftliklerinin daha sürdürülebilir olduğu diğer alanlara taşındıkları ve operasyon maliyetinin de arttığı gelen bilgiler arasında. Bölgedeki bir kripto para madencisi “Bazıları hala bir hidroelektrik kaynağı bulabilse bile, yaz aylarında maliyet kilovat saat başına 0.04 dolardan 0,05 dolara yükseldi.” dedi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner