Yükleniyor...

Bank of America, El Salvador’un Bitcoin (BTC) Yasasının Önemli Faydalarını Sıraladı

Amerika'nın en büyük ikinci bankası, El Salvador'un Bitcoin'i benimseme hareketinde bir takım avantajlar görüyor.

bank of america el salvadorun bitcoin btc yasasinin onemli faydalarini siraladi

Amerika’nın en büyük ikinci bankası, El Salvador’un Bitcoin’i benimseme hareketinde bir takım avantajlar görüyor.

ABD’deki en büyük bankacılık kurumlarından biri olan Bank of America, Bitcoin’in El Salvador’a sunabileceği bazı önemli fırsatlara dikkat çekti. 

Banka, Bitcoin yasasının tropikal ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık dörtte birini temsil eden havale maliyetini potansiyel olarak düşürebileceğini iddia ediyor. Ayrıca bu, El Salvadorluların harcanabilir gelirini önemli ölçüde artırabilir.

Banka hesabı olmayanların banka avantajlarından yararlanır hale getirmek Bitcoin’in benimsenmesinin bir başka avantajı olarak görülüyor. El Salvador’daki vatandaşların yaklaşık %70’inin bir banka hesabına erişimi yok.

Son olarak El Salvador, İzlanda gibi büyük bir Bitcoin madencilik merkezi haline gelerek doğrudan yabancı yatırım (FDI) akışlarını çekebilir.

Mart ayında Bank of America, Bitcoin’in tek geçerli kullanım durumunun fiyat spekülasyonları olduğunu belirten kripto para birimleri hakkında sert bir rapor yayımlamıştı.

El Salvador’un Tartışmalı Bitcoin Deneyi

Yirmi yıl önce kendi para birimini terk ettikten sonra ülke, Başkan Nayib Bukele ile bir kripto para ütopyasına dönüştürmeye karar verdi.

Bitcoin yasası, El Salvador yasama meclisinin Haziran ayı sonlarında Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul etmeye oy vermesinin ardından Eylül ayında yürürlüğe girecek.

Bukele, kripto para topluluğu içinde anında bir süperstar haline gelirken, kripto para birimi hamlesi hem analistlerden hem de El Salvadorlulardan çok sayıda eleştiri aldı.

Uluslararası Para Fonu (IMF), kripto para birimlerinin benimsenmesinin getirdiği bir dizi riski kınadı. Moody’s ise kısmen Bitcoin’in IMF ile görüşmelerini tehlikeye atması nedeniyle ülkenin notunu düşürdü.

Yakın tarihli bir anket, El Salvador’daki insanların %82.5’inin Bitcoin ile havale almakla ilgilenmediğini gösterdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner