Yükleniyor...

Bank of England Yöneticisi: CBDC En Güvenli Para Türü Olacak

İngiltere Merkez Bankası fintech direktörü Tom Mutton, 17 Haziran’da FStech’in “Fintech’in Geleceği” konferansında CBDC'ler hakkında konuştu.

boe 2

İngiltere Merkez Bankası fintech direktörü Tom Mutton, 17 Haziran’da FStech’in “Fintech’in Geleceği” konferansında CBDC’ler hakkında konuştu. Mutton yaptığı konuşmada Bank of England’ın (BoE) CBDC’ler hakkındaki tartışma belgesine gelen cevapları değerlendirdi.

Mutton, bir CBDC’nin piyasaya sürülmeden önce birçok çalışmadan geçmesi gerektiğini ifade etti. Yine de Mutton, Bank of England’ın önceki açıklamalarına kıyasla bir CBDC konusunda daha olumlu bir bakış açısına sahip. Mutton CBDC’nin en güvenli para türü olacağına inanıyor:

“İngiltere Merkez Bankası’nın bir yükümlülüğü olarak CBDC, mevcut en güvenli para türü olacaktır.”

Yönetici bununla birlikte CBDC’yi stablecoin gibi diğer para biçimleriyle karşı karşıya getirdi:

“Banka mevduatı gibi ‘özel’ parayı talep üzerine, merkez bankası tarafından nakit olarak verilen ‘kamu’ parasına dönüştürme yeteneği, bu güvenin bir temelidir.”

Mutton, BoE tarafından yayınlanan CBDC belgesine ilişkin cevaplardan da söz etti. Bu cevapların %39’u teknoloji ve fintech firmalarından gelirken, yalnızca %5’i finans kuruluşlarından geldi. Mutton’a göre belgeye gelen cevaplar, temkinli yaklaşıma son derece uygun.

“Bir CBDC’nin gerekip gerekmediğine ilişkin yanıt veren kişinin konumu ne olursa olsun artıların ve eksilerin derinlemesine incelenmesi gerektiğine, kanıtlar toplanırken geniş katılıma ihtiyaç duyulduğuna ve herhangi bir sonuca varmadan önce açık istişarenin gerekli olduğuna dair neredeyse evrensel bir anlaşma söz konusu.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner