Yükleniyor...

Bankacılık Devine Göre Bitcoin’e (BTC) 600 Milyar Dolarlık Talep Olabilir

Sigorta şirketleri ve emeklilik fonları, MassMutual'ın BTC satın alma örneğini takip edebilir ve bu da piyasaya 600 milyar dolar kazandırabilir.

bankacilik devine gore bitcoine btc 600 milyar dolarlik talep olabilir

Sigorta şirketleri ve emeklilik fonları, MassMutual’ın BTC satın alma örneğini takip edebilir ve bu da piyasaya 600 milyar dolar kazandırabilir.

Amerikan çokuluslu yatırım bankası JPMorgan Chase & Co, Bitcoin’in kurumsal yatırımcıların dikkatini çektiğine ve daha fazla satın alım gerçekleşebileceğine inanıyor. Dev banka, MassMutual sigorta şirketinin 100 milyon dolarlık BTC alımını önemli bir dönüm noktası olarak adlandırdı.

Kurumlar Bitcoin’i (BTC) İkiye Katlayacak

COVID-19 salgınının ardından ortaya çıkan küresel olaylar dünya ekonomisini sarstı. İster bu durum, ister Bitcoin’in olgunlaşması, halving veya tamamen farklı bir şey olsun, gerçek şu ki, çok sayıda büyük şirket, önde gelen yatırımcı ve kurum, BTC’nin potansiyelini fark etmeye ve büyük miktarlarda satın almaya başladı.

Bu türden en son hamlelerden biri sigorta devi The Massachusetts Mutual Life Insurance Company’den (MassMutual) geldi. Springfield, Massachusetts merkezli şirket, 100 milyon dolarlık bitcoin satın aldığını duyurdu.

JPM, Bloomberg tarafından alıntı yapılan son raporunda bu satın almanın önemini vurguladı. Bankanın strateji uzmanları, MassMutual’ın BTC’yi onaylamasının, “Bitcoin kullanımının aile ofislerinden ve varlıklı yatırımcılardan sonra sigorta şirketlerine ve emeklilik fonlarına da yayıldığını” ileri sürdü.

Gazete, sigorta şirketlerinin ve emeklilik fonlarının “her zaman yüksek tahsisat yapmalarının” olası olmadığını söylese de küçük alımların dahi kripto para birimi için önemli piyasa hareketleriyle sonuçlanabileceğini belirtti. Bankanın önde gelen analistlerinden Nikolaos Panigirtzoglou şunları söyledi:

“MassMutual’ın Bitcoin alımları, kurumsal yatırımcılar tarafından Bitcoin’in yaygınlaşmasında başka bir kilometre taşını temsil ediyor. Diğer sigorta şirketleri ve emeklilik fonları MassMutual’ın örneğini takip ederse, önümüzdeki yıllarda potamsiyel talebin yükseldiği görülebilir.”

Bitcoin’i (BTC) Ne Bekliyor?

JPM’nin belgesi, emeklilik fonlarının ve sigorta şirketlerinin gerçekten de varlığa fon tahsis etmeye devam etmesi durumunda bitcoin üzerindeki potansiyel etkiyi inceleyerek devam etti.

Analistler, ABD, Avrupa, İngiltere ve Japonya’daki bu tür firmalardan %1’lik nispeten küçük bir satın alımın bile “600 milyar dolarlık ek bir Bitcoin talebi” ile sonuçlanabileceğini söyledi.

Bu kadar hatırı sayılır bir rakamın, BTC’nin yaklaşık 350 milyar dolar olan mevcut piyasa değerinden önemli ölçüde daha yüksek olduğunu belirtmek gerekiyor. Sonuç olarak, varlığın fiyatı üzerinde büyük bir etkisi olacak ve bu da sonraki yıllar için bazı iyimser tahminlere ulaşılmasına neden olabilir.

Bloomberg analistleri, önümüzdeki yıl 1 trilyon dolarlık bir piyasa değeri ve Bitcoin başına 50.000 dolarlık bir fiyat öngörüyor. Kraken’den Dan Held çıtayı daha da yüksele taşıdı ve 288.000 doların dahi söz konusu olabileceğini söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner