Yükleniyor...

Bankaların Ortak Projesi Olan “Utility Settlement Coin” Ne Zaman Çıkıyor?

Dünyanın en büyük on üç bankası tarafından "Utility Settlement Coin" (USC) adı verilen bir dijital para birimi yaratma hedefiyle kurulan iddialı proje, bu yıl piyasaya çıkmayacak gibi görünüyor.

bankalarin ortak projesi olan utility settlement coin ne zaman cikiyor

Dünyanın en büyük on üç bankası tarafından “Utility Settlement Coin” (USC) adı verilen bir dijital para birimi yaratma hedefiyle kurulan iddialı proje, bu yıl piyasaya çıkmayacak gibi görünüyor.

Lansman 2021’in İlk Çeyreğine Kaydırıldı

Projeden sorumlu şirket Fnality International’ın başkanı Rhomaios Ram, bu gecikmenin sebebini açıkladı.

Ram’a göre sorun şu ki, “Utility Settlement Coin” henüz düzenleyicilerden gerekli onayları almadı. Proje yaratıcıları, bu onayın gelecek yılın ilk çeyreğinde yapılmasını umuyorlar.

En İyi Küresel Para Birimlerinin Dijital Versiyonları

Proje grubu ABD, Avrupa ve Japonya’nın on üç büyük bankasından oluşuyor. Başlangıçta UBS Group AG tarafından yönetilirken şimdi ise grup, dijital para biriminin yaratıcısı olarak Fnality International’ı atadı.

Amaç, bankaların finansal işlemlerini halletmeleri için yenilikçi bir yöntem yaratmaktı; ki temelde Ripple decacorn tarafından belirlenen hedefle aynı doğrultuda ilerliyordu, ancak Ripple havale endüstrisinde de çalışıyor.

Geçen yılın Haziran ayında Fnality International, USC oluşturmak için birçok bankadan 63,2 milyon dolar topladı.

Şirketin web sitesine göre “Utility Settlement Coin” blok zinciri tabanlı eşler arası bir para birimi olacak ve sepetinde birkaç büyük küresel fiat para birimi olacak.

Girişim, temel bir amacı olan Utility Settlement Coin (USC) projesi olarak tanındı; bu amaç da tokenize edilmiş işlemler için eşler arası bir dijital nakit varlığının oluşturulması idi. Şirket şu anda Euro, Japon Yeni, USD, CAD ve GBP’nin dijital versiyonları üzerinde çalışıyor.

Geliştirme Aşamasında Benzer Proje

Facebook ve Libra tarafından başlatılan ve 2019’un başlarında duyurulan tanınmış LIBRA adlı kripto para birimi projesi, çeşitli önde gelen küresel ekonomilerden bir sepet itibari para birimi ile desteklenen bir dijital para birimi oluşturma hedefini de takip etti.

Ancak Libra da söz konusu USC ile benzer bir engelle karşılaştı: düzenleyici onay eksikliği. LIBRA, Mark Zuckerberg’in ABD Kongresi önünde ifade vermesinin ardından ağır bir şekilde eleştirildi ve bu para birimi, ABD doları için bir tehdit olarak görülüyor.

O zamandan beri Libra ekibi, karşılaştığı tüm gereksinimlere uymanın yollarını arıyor.

Dijital USD’nin Gerekliliği Kısa Sürede Ortaya Çıkıyor

Finans ve kripto para endüstrisindeki Anthony Pompliano gibi birçok düşünce lideri, USD’nin dijital bir versiyonunun ortaya çıkması için küresel ihtiyacı birçok kez dile getirdi. Şimdi Çin, DCEP (dijital para birimi) adı verilen yuan dijital versiyonunda çalışıyor.

Uzmanlar, Çin’in önce DCEP’i başlatması ve daha sonra dijitalleştirilmiş bir USD çıkması durumunda ABD’nin hem dijital hem de finans alanında Çin’deki liderliğini kaybedebileceğine inanıyor.

Sanki tüm bu faktörleri hesaba katıyormuş gibi; bu yılın Haziran ayında ABD Federal Rezervi, DLT ve dijital para alanlarını incelemeye başladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner