Yükleniyor...

Barry Silbert: Bu Yılki Bitcoin Rallisi 2017’deki Ralliden Farklı

Kripto para alanındaki en etkili risk sermayesi şirketlerinden biri olan Digital Currency Group'un (DCG) kurucusu ve CEO'su Barry Silbert, Bitcoin'in mevcut rallisinin 2017'deki ralliden farklı olduğunu söyledi.

2019 Bitcoin Rallisi BTC

Kripto para alanındaki en etkili risk sermayesi şirketlerinden biri olan Digital Currency Group’un (DCG) kurucusu ve CEO’su Barry Silbert, Bitcoin’in mevcut rallisinin 2017’deki ralliden farklı olduğunu söyledi.

Bitcoin 2017’den Daha İyi Durumda

Önde gelen yatırımcı, Bitcoin’i destekleyen altyapıda gözle görülür bir iyileşme, akredite ve kurumsal yatırımcıların piyasaya girmelerine izin veren güvenilir gözetim hizmeti sağlayıcılarının ortaya çıktığını vurguladı.

Bitcoin fiyatı, ABD dolarına karşı S&P 500 gibi büyük geleneksel varlıklar ve endekslerden kolayca daha iyi bir performans sergileyerek değerini bugüne kadar yüzde 96 arttı. Bununla birlikte, Bitcoin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 64 daha düşük.

Silbert’e göre, son aylarda Bitcoin’in yaklaşık 5.000 ila 8.000 dolar arasındaki toparlanması güçlü altyapının varlığına bağlı olarak 2017’in boğa koşusundan son derece farklı.

Duygu, teknikler harika görünüyor. Yüzde 80’lik bir düşüş üç ya da dört kez oldu ve ardından her seferinde rekor seviyelere ulaştı. Fiyat düşer düşmez hayvan içgüdüsü ortaya çıkar.

Ancak 2017’deki balona karşı fiyattaki bu artış arasındaki fark, altyapının çok farklı olmasıdır. Artık gözetim hizmetleri var, ticaret yazılımları var, uyumluluk yazılımları var, varlık sınıfı hakkında eğitimli insanlar var ve bu yüzden bu sefer farklı.

2017’te kripto para piyasası büyük ölçüde sahte hacimle boğuşuyordu. Bitwise Asset Management’ın bir araştırması kripto para borsaları tarafından bildirilen hacimlerinin yaklaşık yüzde 95’inin sahte veya şişirildiğini ortaya koydu.

Perakende yatırımcılar, Bitcoin fiyatının 22.000 doları aştığı Güney Kore gibi büyük pazarlarda önemli primlere yol açan güçlü bir eksiklik korkusu (FOMO) olduğunu gösterdi. Perakende yatırımcılardan FOMO ile ortaya çıkan güvenilmez piyasa verileri, 2017’in sonlarında kripto varlıklarının baloncuk benzeri fiyat hareketini yoğunlaştırdı.

Bu yıl, CME Group, Fidelity, TD Ameritrade ve ICE gibi büyük finansal kurumların katılımıyla kripto varlıkları destekleyen altyapı, kurumların piyasaya daha rahat yatırımlar yapmaya başladığı bir noktaya ulaşmış durumda.

New York’taki Consensus Konferansı’nda TD Ameritrade’in başkan yardımcısı Steven Quirk, on binlerce firmanın müşterilerinin piyasaya bir şekilde yatırım yaptığını söyledi:

Aramalar, e-postalar alıyoruz, 60.000 müşteri bu komplekste bir şeyler değiş tokuş etti. Kapıyı açar açmaz piyasaya katılmak isteyen bir sürü insan olacak.

Benzer şekilde Fidelity’nye bağlı olan Fidelity Digital Assets, kurumsal yatırımcıların yüzde 22’sinin Bitcoin gibi kripto para birimlerine yatırım yaptıklarını açıkladı.

Ralli Devam Edecek mi?

Son zamanlarda kripto varlıklardaki yükselişi yönlendiren faktörlerin açık olduğu göz önüne alındığında, yatırımcılar genellikle varlık sınıfı için pozitif kısa ya da orta vadeli bir eğilim görmeyi bekliyor.

Bugün meydana gelen ani çöküş Bitcoin fiyatının 6.400 dolara düşmesine neden olsa da, büyük borsalarda Bitcoin fiyatı 7.200 dolara kadar yükseldi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner