Yükleniyor...

Batık Kripto Para Borsasının Eski CEO’su Kendini Savundu

Bir dönemin en büyük kripto para borsası Mt.

Mt. Gox

Bir dönemin en büyük kripto para borsası Mt. Gox’un CEO’su Mark Karpeles, son mahkeme duruşmasında suçlu olmadığını söyledi ve borsanın hack’lenmesinin önüne geçemediği için üzgün olduğunu söyleyerek özür diledi. Karpeles, borsanın hack’lenmesinden dolayı üzgün olduğunu tekrarladı. Temmuz ayında Karpeles’in borsa hesabından bir miktar parayı şahsi hesabına geçirdiği, bunu kredi olarak aldığı ve daha sonra ödeyeceği haberi yapılmıştı.

ZİMMETE GEÇİRİLEN MEBLAĞ 3 MİLYON DOLAR

Karpeles’in borsanın hesaplarındaki yaklaşık 340 milyon yeni yani yaklaşık 3 milyon doları zimmetine geçirmekle ve borsanın nakit bakiyesini gerçeği yansıtmayacak şekilde şişirerek manipüle etmekle suçlanıyor. Mahkeme kayıtlarına göre Karpeles, müşterilere ait olan 3 milyon dolar değerindeki parayı borsanın bir hesabından kendi hesabına Eylül – Aralık 2013 döneminde transfer etti.

Davacılar Karpeles için 10 yıl hapis cezası talep ediyorlar. Japonya’da görülen mahkemede suçlamalara karşı kendini savunmakla meşgul olan Karpeles, zimmetine para geçirdiği ve borsa defterlerini manipüle ettiği iddialarını sürekli reddetiyor. Mahkemenin kararını 15 Mart 2019’da vereceği belirtiliyor. Tüm bunlarla birlikte Mt. Gox’a emanetçi olarak atanan Nobuaki Kobayashi, Eylül ayında yayınladığı bildiri ile yaklaşık 4 ay içinde Bitcoin (BTC) ve Bitcoin Cash (BCH) cinsinden yaklaşık 230 milyon doları likidite ettiğini açıklamıştı. Yani 2017’nin üçüncü çeyrek döneminden bu yana borsa 24.658 BTC ve 25.331 BCH satışı gerçekleştirdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner