Yükleniyor...

Bayrak ve Flama Formasyonu Nedir?

Bayrak Formasyonu ve Flama Formasyonu birbirine görünüm olarak çok yakın trend dönüşü formasyonlarıdır.

flama formasyonu

Bayrak Formasyonu ve Flama Formasyonu birbirine görünüm olarak çok yakın trend dönüşü formasyonlarıdır. Flamalar üçgene benzer ve fiyat hareketlerinin sıkışması ile oluşur. Bayrak ise tıpkı Flama gibi yorumlanır ve keskin fiyat hareketleri sonrası oluşur.

Bayrak Formasyonu Nedir?

Flama bir diğer benzer görünümlü ismiyle Bayrak Formasyonu, üçgenlere benzeyen bir piyasa analiz formasyonudur. Fiyat hareketlerinin keskin bir şekilde değişim geçirmesi ve bunun sonucunda da sıkışması ile oluşurlar. Flamaların çok kısa süreli oluşan, trendin devamını teyit eden formasyonlar olduğu söylenebilir. Genellikle yükseliş veya düşüş trendinde kısa bir duraksama olur ve sonrasında trend flamanın kırıldığı yönde aynı güçte devam eder.

bayrak formasyonu

Bayrak Formasyonu Flama ile aynı şekilde yorumlanması dolayısıyla aynı başlık altında incelenebilir. Görsel olarak paralel destek ve direnç çizgilerinden oluşur. Flamalar gibi kısa sürede ve keskin fiyat hareketleri neticesinde görülürler.

dusen bayrak formasyonu

Bayrak ve Flama, üçgenlere nazaran daha kısa vadeli değerlendirilebilecek formasyonlardır. Ayrıca “direk” olarak adlandırılan uzantıları dolayısıyla farklılık arz ederler. Direk, formasyon oluşmadan önce yaşanan dik açılı ve sert yükseliş/düşüş hareketi ile meydana gelir. Genellikle formasyonun tamamlanması ile beraber fiyatın direk boyu kadar yukarı veya aşağı yönde hareket etmesi beklenir. Tüm formasyonlarda olduğu gibi işlem hacmi elbette ki önemli bir göstergedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner