Yükleniyor...

BBC: Kaybolan 450 Milyon Değerindeki Kripto Para Rus İstihbaratının Elinde

BBC, bataktaki kripto para borsası WEX’te kaybolan 450 milyon dolar değerindeki kripto paranın Rus istihbarat ajansı Federal Güvenlik Bürosu'na (FSB) eline geçtiğini ve büroya ait bir fona aktarıldığını iddia etti.

BBC Kaybolan 450 Milyon Değerindeki Kripto Para Rus İstihbaratının Elinde

BBC, bataktaki kripto para borsası WEX’te kaybolan 450 milyon dolar değerindeki kripto paranın Rus istihbarat ajansı Federal Güvenlik Bürosu’na (FSB) eline geçtiğini ve büroya ait bir fona aktarıldığını iddia etti.

BBC Rusya, FSB’nin eski üyesi Anton Nemkin, kripto para borsası BTC-e’nin kurucularından Aleksey Bilyuchenko’nun ve WEX’in satışında rol oynayan Konstantin Malofeyev’in ses kayıtlarını araştırdı.

Araştırma sonucunda 2018 yılında düzenlenen bir iş görüşmesinde Anton’un Bilyuchenko’dan WEX borsasının soğuk cüzdanlarını talep ettiği ve Bilyuchenko’nun da bu soğuk cüzdanları daha sonra FSB’nin Moskova ofisine teslim ettiği belirtiliyor. Bilyuchenko’nun oradaki sorgusunun ardından soğuk cüzdanlardaki tüm kripto paraların FSB’nin cüzdanına aktarıldığı da iddia edilen bir başka önemli detay.

BBC Rusya, cüzdanda toplamda 30.000 BTC ve 700.000 LTC bulunduğunu belirtiyor. O dönem için 450 milyon dolara denk gelen bu para, bugünkü güncel kur ile 350 milyon dolara denk geliyor.

Bilindiği gibi WEX Borsası, BTC–e’nin bir spin-off’u olarak kurulmuştu. BTC-e kurucusu Alexander Vinnik ise kripto para ile para aklama suçundan yargılanıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner