Yükleniyor...

Beacon Chain’deki Ethereum miktarı günden güne artıyor!

Şu anda değeri 115 milyar dolar olan 31,5 milyonun üzerinde ETH, Ethereum'da hisselendiriliyor.

Celsius ETH Ether transfer

Şu anda değeri 115 milyar dolar olan 31,5 milyonun üzerinde ETH, Ethereum‘da hisselendiriliyor. Stake edilen ETH miktarı, Ethereum arzının yüzde 26’sını aşıyor. Güncel olarak 31,5 milyondan fazla Ethereum stake edildi. Beacon Chain’e yatırılan ETH miktarı, 980.000’den fazla bireysel doğrulayıcı hissesi dahil olmak üzere arzının neredeyse yüzde 26’sını oluşturuyor.

Ethereum’a (ETH) günden güne talep artıyor!

ETH fiyatındaki son artışla birlikte toplam stake edilen varlıkların değeri 115 milyar doları aştı. Bu, ETH’nin 440 milyar dolarlık piyasa değerinin oldukça büyük bir kısmı ve Ethereum’un ekonomik güvenliğinin miktarının altını çiziyor.

Buradaki kavram, örneğin işlemleri tersine çevirerek veya çift harcama saldırısı gerçekleştirerek ağa saldırmak için bir kuruluşun toplam doğrulayıcı hissesinin en az yarısını veya 57 milyar doları kontrol etmesi gerektiğidir. Bu miktar önemli bir mali engeli temsil ediyor ve bu tür saldırıları ekonomik açıdan kullanışsız hale getiriyor.

ethereum istatistik

Ether stakingindeki artış, özellikle Nisan 2023’teki Shapella yükseltmesinden etkilendi ; bu, kullanıcıların ve doğrulayıcıların stake edilmiş eterlerini geri çekmelerine olanak tanıdı ve yükseltme sonrasında 11 milyondan fazla ETH’nin stake edilmesine yol açtı.

Lido ve Rocket Pool gibi likit staking çözümlerinin piyasaya sürülmesi, 32 ETH’den daha düşük tutarların stakingine izin vererek ve stake edilen varlıkların DeFi’de teminat olarak kullanılmasına olanak tanıyarak stakingi daha da kolaylaştırdı. Lido Finance doğrulayıcıları şu anda stake edilen toplam ETH’nin %31’inden fazlasını temsil ediyor.

Beacon Chain Zinciri Nedir?

Beacon Chain; bir işlem denizinin üzerinde yükselen, verileri doğrulayan, oyları toplayan ve blok doğrulayıcılarına ödüller dağıtan bir deniz feneri olarak tanımlanmıştır. Günümüzde kullanılan Ethereum’u kökten değiştirmez, yani her zamanki gibi kullanabilirsiniz. Orijinal Ethereum Blockchain’i, yeni ETH2 Blockchain’iyle birleşene kadar kalacaktır.

Bu esnada Ethereum’a paralel olarak inşa edilen ve temelinde Beacon Chain’in yer aldığı, konsensüs mekanizmasını Proof of Work’ten (İş Kanıtı) Proof of Stake’e (Hisse Kanıtı) geçiren büyük yeni yapı vardır. Ethereum 2.0 güncellemesinin Faz 0’ıdır ve yükseltmenin gelecekteki aşamalarının geliştirilmesinde görev alacak doğrulayıcıların katılımına odaklanır. Doğrulayıcılar, stake ödülleri ve işlem ücretleri yoluyla teşvik edilir ve ödüller kullanıcının stake ettiği miktara bağlıdır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner