Yükleniyor...

Beam Coin (BEAM) Nedir? Güncel BEAM Fiyatı ve Anlık Piyasa Verileri

Bugün 1 Beam ne kadar, 1 Beam kaç TL oldu?

Beam Coin Nedir

Bugün 1 Beam ne kadar1 Beam kaç TL oldu? 1 Beam kaç dolar? 1 BEAM kaç TL‘ye karşılık geliyor? Güncel BEAM (BTC) anlık fiyat verilerine, BEAM’e ilişkin detaylı bilgilere anlık olarak bu sayfadan ulaşabilir, piyasaları yakından takip edebilirsiniz.

1 Beam (BEAM) Kaç TL? 0.557959 TL TL
1 Beam (BEAM) Kaç Dolar? 0.016901 $ Dolar
1 BEAM (BEAM) Kaç Euro? 0,015502 Euro
Fiyattaki Değişim (24s) 3.13%
Bitcoin Hacmi (24s) 29,353,189 $ Dolar
Bitcoin’in Piyasa Değeri 849,329,156 $ Dolar

Serbest piyasada 1 Beam fiyatı 0.557959 TL TL‘dir. Ayrıca 1 Beam 0.016901 $ dolardır. 1 Beam karşılığında 0.557959 TL Türk Lirası veya 0.016901 $ dolar alınabilmektedir.

Beam fiyatı son 24 saatte 3.13% değişim ile şu anda 0.557959 TL TL‘den işlem görmektedir. Son 24 saatteki Beam hacmi ise 29,353,189 $ dolar ve kripto para biriminin toplam piyasa değeri 849,329,156 $ dolardır.

Beam (BEAM) Fiyat Grafiği

Beam (BEAM) Fiyat Hesaplayıcı

Beam, sessiz sedasız bir şekilde hayatımıza giren ancak son derece sağlam bir gizlilik parası oluşturan bir projedir. Para piyasaya sürüldüğünden bu yana piyasalardan büyük ilgi topladı.

Beam, yalnızca gizlilik odaklı bir oluşum değil, aynı zamanda ölçeklenebilir olan Mimblewimble tabanlı bir kripto para birimidir. Kullanıcılarına bir yandan kendi verileri konusunda tam kontrol verirken, diğer yandan performans açısından da oldukça başarılı.  Beam 2019 yılının Ocak ayında piyasaya sürüldü. Bu yazımızda Beam Coin’i neden tercih etmeniz gerektiği, öne çıkan özellikleri ve temelini oluşturan Mimblewimble protokolü hakkında bilgilere yer vereceğiz.

Beam Coin Nedir?

Beam platformu, LelantusMW and Mimblewimble platformlarında çalışan gizli DeFi protokolüdür. Kripto paraların ilk yılında Bitcoin (BTC) işlemlerinin izinin sürülemeyeceği düşünülüyordu. Ama Blockchain analizi geliştikçe, işlemlerin yollayıcılara kadar izinin sürülebileceği anlaşıldı. Bunun sonucu olarak gizlilik konusunda ciddi tehdit oluşturdu.

Sorunu çözmek için, BEAM protokolü işlemlerin, adres miktarları ve kullanıcı kimliklerini anonimleştiren çözümler geliştirdi. Geliştirmelerin sonucunda Mimblewimble protokolünde 2018 mart ayında piyasaya sürüldü.

Beam Projesinin Kurucuları Kimlerdir?

Beam projesindeki core ekip Alexander Zaidelson, Alex Romanov ve Amir Aaronson ile beraber projeyi kurdular.

Projenin CEO’su Alexander Zaidelson, kariyerine yazılımcı olarak başladı ve birkaç startupa danışmanlık hizmeti sağladı. Ayrıca kişiler arası dosya paylaşma platformu Nareos’u kurdu.

Projenin CTO’su Alex Romanov, birkaç zorlu projede büyük ekipleri yönetti.

Amir Aaronson ise birkaç teknoloji firmasının COO’su olarak faaliyet gösteriyor.

Neden Beam?

Bu sorunun yanıtını verebilmek için öncelikle diğer Mimblewimble protokollerine bakmakta fayda var.

Beam Coin Mimblewimble protokolüne dayanan birçok yeni kripto paradan biri ve ZCash ve Monero gibi mevcut gizlilik paralarındaki eksiklikleri doldurmaya yardımcı olmak için geliştirildi. Beam’in üstün bir kripto para iddiasıyla çıktığı birkaç özelliği vardır.

Tam boyutta görüntülemek için görselin üzerine tıklayınız.

Güçlü Gizlilik Denetimleri

Beam’in özellikleri listesinin başında daha güçlü gizlilik denetimleri yer almaktadır. Diğer gizlilik paralarının, varsayılan olarak gizlilik eklemek yerine yalnızca özel olarak talep edildiğinde işlemleri özel hale getiren bir gizlilik modeli tanımladığı görülmektedir.

Beam bunun aksine her işlemi varsayılan olarak gizli yapar. Bu da kullanıcıların hangi bilgilerin herkese açık hale getirildiğini belirleyebilecek tek kişi olduğu ve kişisel verilerin tam kontrolünü kullanıcıların elinde tuttuğu anlamına gelir.

Beam ayrıca, ek bir gizlilik özelliği olarak; gizli işlemler ve gizli varlıklar kavramlarını oluşturmuştur. Bu özellik, tümü Beam platformunda özel olarak kolayca değiştirilebilen borçlanma araçları, gayrimenkul varlıkları, yeni para birimleri gibi yeni dijital varlık türlerinin oluşturulmasına izin verecektir.

Diğer blok zincirleri ölçeklenebilirlik sorunları ile mücadele ederken, Beam ekibi sorunu yalın ve kompakt bir blok zinciri ile çözdüklerine inanmaktadır. İşlemler, Mimblewimble protokolü kullanılarak şişkinliği önlemek için tasarlandı.

Bu sadece şişkinliği azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda hesaplama ek yük taleplerini azaltacak ve böylece ağ ölçeklenebilirliğini artıracaktır. Beam, Scriptless Script teknolojisini kullanarak çeşitli işlem türlerini destekleyebilecek şekilde tasarlanmıştır. Beam, basit değer transferlerinin yanı sıra; zamana bağlı transferleri, atomik swapları ve emanet ödemelerini de destekler.

Gizlilik en önemli öncelik olmaya devam edecek, ancak bu özellik aynı zamanda değiştirilemez dijital cüzdan imzalarının desteğiyle mevcut düzenlemelere de uygun olacaktır.

Gizli İşlemler Nelerdir?

Gizli işlemler, gizleme ve körleme özelliğine sahiptir. Gizli işlemlerin kullanılması, kullanıcıların işlemlerle ilgili herhangi bir bilgiyi gizlemesine veya körlemesine olanak tanır. Bu, yalnızca gönderenin ve alıcının işlem tutarlarını bildiği anlamına gelir.

Bu işlemde, işlem miktarlarını şifrelemek için körleyici faktörler kullanılarak elde edilir. Körleme, rastgele bir değer atayarak ve gerçek işlem miktarını bu rastgele değerle çarparak çalışır. İşlemdeki tüm giriş ve çıkışları kapsayan tek bir çoklu imza oluşturulur.

İşlem alındığında alıcı rastgele birkaç körleyici faktör seçer. Bunlar daha sonra kripto paraları harcama zamanı geldiğinde sahipliğin kanıtı olarak kullanılabilir.

MimbleWimble Nedir?

Beam ile ilgili herhangi bir konuda, öncelikle Beam’in temelini oluşturan Mimblewimble teknolojisinin anlaşılmasını gerektirir. Mimblewimble Bitcoin protokolüne dayanır ancak gizliliği ve ağın verimliliğini artırmak için değiştirilmiştir.

Mimblewimble protokolünde işlem alıcıları, bir işlemi imzalarken bir körleme faktörü oluşturabilir. Bu, Pedersen Taahhütleri ve Gizli İşlemlerin bir kombinasyonunun kullanılmasıyla mümkün olur. Mimblewimbles işlem oluşturma yöntemine dayalı olarak geliştirilmiş gizlilik ve ölçeklenebilirliğe sahip bir blokzincir protokolü sağlar.

Tam boyutta görüntülemek için görselin üzerine tıklayınız.
Tam boyutta görüntülemek için görselin üzerine tıklayınız.

Gizli işlemlerin her işlem için ek kanıtlara ihtiyaç duymasına ve bu da onları külfetli hale getirmesine rağmen Mimblewimble, komut dosyası oluşturmayı ortadan kaldırarak bu sorunu çözer. Daha sonra ilgili performans sorunları olmadan Gizli İşlemlerin gizlilik ve güvenlik seviyelerine ulaşmak için, körleyici faktörleri sahte çıktılarla birleştirir.

Mimblewimble blokları içinde işlemler, çıktıların ve girdilerin rastgele bir karışımı gibi görünür. Bu, blok zincirinin tamamı yerine yalnızca belirli yeni girdileri doğrulamaya ihtiyaç duydukları için düğümlerin daha hızlı senkronize edilmesini sağlar.

Blok zinciri daha yavaş büyür, şişkinlikten kaçınır ve tam düğümlerin daha verimli çalışmasını sağlar; böylece ağın uzun vadeli merkeziyetsizliğini iyileştirir.

Beam’in Kişisel Verilerinin Korunması

Beam, var olan hemen hemen her blok zincirinin aksine, transferleri ve token sahipliğini adreslere göre kaydeden sistemi değiştirmeye çalışıyor.

Bir işlemle ilgili tüm kişisel bilgilerin kaldırılmasına ek olarak, Beam ayrıca 24 saatlik düzenli bir sona erme aralığı kullanır. Bu, cüzdan ayarlarından değiştirilebilir ve Beam geliştiricileri, kullanıcılara her işlem için yeni alıcı adresleri oluşturmalarını önerir.

Beam Coin (BEAM) Nasıl Alınır?

Beam Coin’i, Binance, MXC.com, Hotbit, CoinEx, Gate.io ve diğer büyük borsaları üzerinden üyelik oluşturarak satın alabilirsiniz. BEAM birçok borsada BEAM/USDT, BEAM/BTC ve BEAM/ETH işlem çiftleri üzerinden listeleniyor.

Beam Coin Yorumları

MimbleWimble protokolünü kullanan diğer kripto paralar gibi deneysel bir proje. Bu nedenle  yatırımcılarda bir miktar kafa karışıklığı yaşanabiliyor. Ancak gizlilik odaklı kripto paralar arasında MimbleWimble tabanlı Beam Coin’in önemli bir yeri olduğunu belirtelim. Beam Coinbase yorumları Ekşi, Reddit, Twitter gibi önde gelen sosyal medya platformlarında yer alıyor. Daha ayrıntılı BEAM coin yorumlarına bu platformlardan ulaşmak mümkün.

Bununla birlikte Telegram, Discord ve BitcoinTalk gibi platformlar üzerinden de BEAM coin topluluk gruplarına katılabilirsiniz.

Beam Coin (BEAM) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Beam’ın avantajları neler?

Beam, ilk tam Mimblewimble uygulamalarından biridir ve verimlilik ve gizlilik açısından önemli iyileştirmeler sağlar.

Beam’ın rakipleri hangi kripto para birimleridir?

BEAM’in rakipleri Zcash (ZEC), Grin coin (GRIN) ve Monero (XMR)’dir. Zcash ve Monero, denetim, gizlilik ve ölçeklenebilirlik alanlarında Beam’in rakipleri olarak bilinir. Şu an Beam Grin’i rakip olarak görmese de, gelecekte rakip olabileceklerini ima ettiler.

Neden Beam Coin madencilik aktivitelerinde ASIC cihazlarına sınırlı süre tanıyor?

Madencilik işlemleri özelleştirilmiş cihazlarla çok daha etkin yapıldığı için CPU ve GPU kullanan madenciler rekabet avantajını kaybeder. Bu yüzden BEAM, CPU ve GPU’lar tarafından kolayca çıkarılması için ASIC cihazlarına sadece 18 aylık süreye olanak tanıdı. Bu sayede Beam Çin’in zorluk seviyesi Bitcoin (BTC) ve diğer muadillerine oranla daha düşük olur.

Beam, denetleme ihtiyacı duyan firmalara nasıl bir gizlilik çözümü geliştirdi?

BEAM, Beam Compliance’ı piyasaya sürerek firmalar için gerektiği zaman denetlemeler için regülasyon uyumluluğu ve iş birliği alanlarında gizliliği sağlayarak kullanılabilir.

Beam Coin (BEAM) ile ilgili en son gelişmeleri nasıl takip edebilirim?

Söz konusu kripto paralar olunca günlük haberlerin, yaklaşan etkinliklerin ve sıcak gelişmelerin takibi çok önemli. Beam Coin (BEAM) haberleri, sıcak gelişmeleri, yaklaşan etkinlikleri ve çok daha fazlasını Coinkolik.com’dan takip edebilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner