Yükleniyor...

Bitcoin 12.000 Doları Geçti Binance Çöktü

Kripto para piyasasında en çok işlem yapılan borsaların başında gelen Binance, Bitcoin'in (BTC) 12.

binance coktu

Kripto para piyasasında en çok işlem yapılan borsaların başında gelen Binance, Bitcoin’in (BTC) 12.000 dolara yükselmesinin hemen ardından çöktü ve birçok kullanıcı bu süre içerisinde alım-satım işlemlerini gerçekleştiremedi. Bazı kullanıcılar sisteme giriş yapabildiler ancak işlemler ya çok yavaşladı ya da yapılamaz hale geldi.

Özellikle Twitter üzerinden tepkilerini dile getiren Binance kullanıcıları, siteye erişim yapmak istediklerinde “”502 Bad Gateway” hatası ile karşı karşıya kaldıklarını belirttiler.

Küresel anlamda en çok kullanılan bir borsanın bu tarz fiyat hareketlerinde erişilemiyor olması, özellikle anlık trade yapan kullanıcılar için oldukça sinir bozucu bir hale gelmiş durumda. Yaşanılan bu çöküşler sebebi ile birçok yatırımcı, yatırımlarını kendi cüzdanlarında saklamayı tercih ediyor.

Bitcoin (BTC) yazım itibari ile 12.111 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Binance Nedir?

Kripto paraların tarihi yaklaşık 11 sene öncesine dayanıyor. İlk olarak Bitcoin’in yaratılması ile başlayan kripto para piyasası daha sonra “Bitcoin Alternative” teriminin ortaya atılması ve altcoinlerin ortaya çıkması ile birlikte çeşitlendi.

Günümüzde 6000’in üzerinde altcoin yer alıyor ve bu altcoinlere yatırım yapmamızı sağlayan da birçok kripto para borsası bulunuyor. Binance’de bu kripto para borsaları arasında yer alıyor. 2017 yılında Çin merkezli olarak Changpeng Zhao aracılığı ile kuruldu ve daha sonraları ise artan ticaret hacmi ile birlikte Dünya’nın en çok kullanılan kripto para borsası olma ünvanına sahip oldu.

Bu ünvana sahip olmasına rağmen, lider kripto paranın ani hareketleri sonucunda anlık çöküşler yaşaması, akıllara Binance’in yeterli teknolojik yatırımı yapıp yapmadığı sorusunu getiriyor. Özellikle anlık trade yapan kullanıcılar için, birçok zarara sebebiyet veren bu tarz çöküşler sonucunda ise kripto para borsası yaşanılan kayıpları ne yazık ki karşılamıyor. Sistemsel bir hatadan kaynaklandığı belirtilen bir açıklama yapmak ile yetinen kripto para borsası, kullanıcıların zararlarını ise görmezden geliyor.

Kripto Para Borsaları Neden Çöküyor?

Daha önceleri de Binance ile birlikte Coinbase, Bitmex gibi bazı kripto para borsalarında da zaman zaman Bitcoin’in ani hareketleri sonucunda çöküşler meydana gelmişti. Bazı uzmanlara göre, kripto para borsalarının bazılarının algoritmasında Bitcoin’in ani hareketleri sonucunda erişimi durdurma emri bulunuyor. Coinbase’e yöneltilen bu soru, Coinbase yöneticileri tarafından cevapsız kalmıştı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner