Yükleniyor...

Dolar/TL Haftaya Rekor Tazeleyerek Başladı

Geçtiğimiz haftalardan bu yana yükselmeye devam eden dolar, haftaya rekor seviyeyle başladı.

dolar haftaya rekorla basladi

Geçtiğimiz haftalardan bu yana yükselmeye devam eden dolar, haftaya rekor seviyeyle başladı. Dolar günü 7.39 dolardan açtı. Bununla beraber Euro da 8.76 lirayla işlem görüyor.

Kürsel piyasalar, yeni haftaya oldukça karışık bir durumda başladı. Bilindiği üzere bu hafta ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun toplantısı gerçekleştirilecek.

Daha önce de bildirdiğimiz gibi dolar geçtiğimiz hafta 7.36 liraya çıkmış ve tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü. Dolar bugün de güne rekor kırarak başladı ve 7.39 seviyesine çıktı. Geçtiğimiz hafta doların ani yükselişiyle beraber Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) da bir açıklama yapmış, durumu yakından takip ettiğini dile getirmişti. Daha sonrasında ise likitide imkan limitlerinin sıfırlandığı duyurulmuştu.

Dolar TL Karşısında Rekor Tazelemiş Oldu

Dolar, bu hafta TL karşısında rekor tazeleyerek 7.39’a çıktı. Yaşanan bu artış sonrasında Twitter’da herkes doları konuşmaya başladı. Şimdiyse gözler Para Politikası Kurulu’nun toplantısında. Yerli piyasalar, bu toplantıdan çıkacak açıklamaları heyecanla bekliyor.

Bununla beraber dolar endeksi bir önceki kapanışa göre yüzde 0,2 azalışla 92,9 seviyesinde yer aldı. Euro/dolar paritesi ise yüzde 0,2 artış yaşadı.

Analistlere göre yaşanan jeopolitik gelişmeler ve Çin ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki gerilim, yatırımcıların odak noktasında bulunuyor. Bununla beraber yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkileriyse hala devam ediyor. Salgındaki vaka sayılarının artmaya devam etmesi, ekonomi kapsamında risk algısını da olumsuz etkileyişini sürdürüyor.

Dolar Neden Yükseliyor?

Doların neden yükseldiğine dair bir açıklama yapan Borsa İstanbul’un (BİST) eski Başkanı İbrahim Turan, 4 önemli noktaya değindi. Turan, şunları söyledi:

  • Türk Lirası’nın reel faizi oldukça düşük
  • Parasal olarak genişlemede bir ölçü yok
  • Rezervlerdeki erime endişe verici düzeye çıktı
  • Merkez Bankası, karşılıksız bir biçimde para basıyor

Neler Yaşanacak?

Ekonomist Ali Ağaoğlu bugün Milliyet gazetesinde yazdığı köşe yazısında, faizler artırılmadan sıkı para politikası söyleminin gelmesi durumunda dolar/TL kurunda ilk aşamada 7.0650 – 7.1320 bandına doğru bir geri çekilmenin görülebileceğini dile getirdi.

Eğer 375 ve üzerinde bir faiz artışı gelirse, bunun ise etkileri daha farklı olacaktır. Bu durumda dolar/TL kurunda 6.8650 – 6.9275 bandına doğru düzeltme, sonrasında ise  6.70 seviyesi görülebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner