Yükleniyor...

Beklenen Altcoin Sezonu Başladı mı?

Ocak ayında birçok altcoin'in fiyatı yükselmeye başladı ve altcoin'lerin toplam piyasa değeri yüzde 50'ye yakın bir oranda arttı.

Altcoin Sezonu

Ocak ayında birçok altcoin’in fiyatı yükselmeye başladı ve altcoin’lerin toplam piyasa değeri yüzde 50’ye yakın bir oranda arttı. Yeni yılın ilk günlerde Bitcoin dışındaki kripto paraların (altcoin’lerin) toplam piyasa değeri 61 milyar dolar civarındaydı ve bu rakamın yazının kaleme alındığı sırada 90.7 milyar dolara kadar çıktığı görülüyor.

Altcoin’lerin toplam piyasa değerindeki değişimi gösteren CoinMarketCap grafiğinde son 1 aya bakıldığında bu yükseliş açık bir şekilde görülebilir:

Altcoinlerin Piyasa Değeri 5 Şubat 2020
Altcoin’lerin Toplam Piyasa Değerindeki Değişim (Son 1 Ay)

Bir ay içerisinde görülen yüzde 50’ye yakın değerlenmeye rağmen altcoin’lerin çoğunluğunun fiyatı hala tüm zamanların en yüksek seviyesinin oldukça altında. Öyle ki, 13 Ocak 2018’de 1.432,88 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesini gören en büyük altcoin Ethereum (ETH) bu yazının kaleme alındığı sırada 189,25 dolardan işlem görüyor. En büyük ikinci altcoin olan Ripple (XRP) ise işlem gördüğü 0,265 dolar ile 4 Ocak 2018’de görülen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3,84 doların çok altında seyrediyor. Bu veri altcoin’lerin katedeceği daha çok mesafenin olduğunu gösteriyor.

Bitcoin Hakimiyeti
Kripto Paraların Hakimiyetindeki Değişim (Tüm Zaman)

2017’nin sonunda başlayan büyük boğa koşusu 7 Ocak 2018’de toplam piyasa değerini 813 milyar dolara kadar getirdi. O dönem bu değerin yaklaşık yüzde 70’ine karşılık gelen 555 milyar dolar altcoin’lere düşüyor, şu anda yüzde 64,8 olan Bitcoin’in hakimiyeti ise o dönem yüzde 42 seviyesinde seyrediyordu. Bu yazının kaleme alındığı sırada en büyük kripto paranın piyasa hakimiyetinin yüzde 64,8 olduğu görülüyor ve Bitcoin’in piyasa hakimiyeti 9 Eylül 2019’dan bu yana düşüş trendinde.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner