Yükleniyor...

Beklentiler boşa çıktı: MATIC rekabete kurban gitti

Polygon ağının yerel kripto para birimi MATIC, Ekim ayı başındaki beklentileri karşılayamadı.

Ekran Resmi 2023 10 10 22.00.24

Polygon ağının yerel kripto para birimi MATIC, Ekim ayı başındaki beklentileri karşılayamadı. Ralliyi sürdüremeyen MATIC, rakiplerinin gerisinde kaldı.

Yükseliş ivmesi silindi

Polygon ağındaki düşüş, önemli bir kurucu ortağın ayrılmasıyla ilgili olumsuz haberlerin ve Polygon’un sıfır bilgi (ZK) toplama alt ağındaki zayıf faaliyetlerin ardından artış gösterdi.

MATIC’in fiyatı, Ekim ayı başındaki ralliden önceki kazançları ve protokolün yükseltilmesi beklentilerinin yol açtığı yükseliş ivmesini sildi.

Polygon’un 2.0 ölçeklendirme teknolojisi Haziran 2023’te dört katmandan oluşan bir ölçeklendirme ekosistemi planı olarak açıklandı: stake etme, yürütme, birlikte çalışabilirlik ve kanıtlama. Bu katmanların her biri, güvenli, hızlı ve son derece uygun maliyetli transferleri kolaylaştıran birbirine bağlı bir zincir ekosistemi oluşturulmasına katkıda bulundu.

Rakiplerin gerisinde kaldı

Zincir üstü veri sağlayıcısı Artemis’in ölçümleri, Polygon zkEVM’nin 6 bin 210 aktif adresi ile StarkNet’in 154 bin 390 ve zkSync ERA’nın 239 bin 810 adresi arasında önemli bir eşitsizlik olduğunu ortaya koydu. Günlük işlem sayısı analiz edildiğinde de benzer bir tutarsızlık söz konusu olduğu ve Polygon’un sıfır bilgi toplaması da rakiplerinin gerisinde kaldığı kaydedildi.

Haziran 2020’de çoğu Ethereum katman-2 çözümünden çok daha önce piyasaya sürülmesine rağmen Polygon’un şu anda Optimism (OP) ve Base’in doğrudan rekabetiyle karşı karşıya olması dikkat çekti.

Ayrıca Polygon ağının merkezi olmayan uygulamalarını kullanan aktif adreslerin sayısındaki düşüş de MATIC’in performansını etkiledi.

Polygon 2.0’ın avantajları

Polygon 2.0’ın avantajları arasında ZK kanıtları aracılığıyla gelişmiş güvenlik ve gizlilik, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile tam uyumluluk ve ek güvenlik veya güven varsayımları gerektirmeden anında zincirler arası etkileşimler yer almaktadır. Proje, ZK-STARK tabanlı katman-2 çözümü Miden’ı geliştirmeye devam etmektedir.

Ayrıca son dönemde yaşanan yüzde 10,6’lık geri çekilmenin yalnızca testnet lansmanının tetiklediği aşırı heyecana yönelik bir ayarlamayı yansıttığı iddia edilebilir. Ancak, yatırımcıların Polygon’a yönelik hissiyatının kötüleşmesine başka faktörler de katkıda bulunmuş olabileceği düşünülüyor. Örneğin, Polygon’un ZK alt ağı zkEVM, faaliyet ve mevduat açısından rakiplerinin gerisinde kalması gibi…

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner