Yükleniyor...

Polygon (MATIC) Coin Nedir?

Polygon (MATIC), Ethereum uyumlu blokzincirleri oluşturmak için birlikte çalışabilirlik ve ölçeklendirme platformudur.

polygon

Polygon (MATIC), Ethereum uyumlu blokzincirleri oluşturmak için birlikte çalışabilirlik ve ölçeklendirme platformudur. Polygon’un yerel token’ı MATIC’tir. Eski adı Matic olan Polygon, 2017’de blockchain geliştiricileri Jaynti Kanani, Sandeep Nailwal ve Anurag Arjun tarafından kurulmuştur. Protokol, Şubat 2021’de Polygon adını almıştır.

Polygon Network Nedir?

Polygon Network, yan bir blokzincir ağıdır ve Ethereum ağından tamamen bağımsız çalışmaktadır. Kendi nodeları ve blok üreticileri bulunmaktadır. Ethereum tabanlı olup kullanımı kolay bir platformdur. Kullandığı altyapı Ethereum olduğu için Ethereum’un olumlu gelişmelerinden faydalanmaktadır. Yine ETH altyapısı sayesinde güvenilir bir işleyiş sürdürmektedir.

Polygon’un çıkış nedenlerinden biri ve belki de en önemlisi işlem karmaşasına son vermektir. Aynı zamanda Merkeziyetsiz Finans (DeFi) uygulamalarını ve blokzincir ekosistemini de kolaylaştırmaktadır. Polygon (MATIC), Proof-of-Stake Commit Chain mekanizmasını ve Plasma çözüm yöntemlerini kullanmaktadır.

polygon matic

Ağın öne çıkan en önemli özelliği, blokzinciri ağında bulunan katmanları güncellemek yerine ikinci bir katman oluşturarak ilerlemesidir. Günümüzde merkeziyetsiz uygulamalar kullanıcı odaklı ölçeklendirme sistemleri konusunda yeterli seviyede değildir. Polygon’ un en önemli avantajı ölçeklenebilme sorununu çözmesi aynı zamanda işlemleri hızlandıran ilk yapılandırmalardan biri olmasıdır.

İşlem hızları Plasma Framework sayesinde Ethereum’a göre çok daha hızlıdır. Hız ve düşük işlem ücretleri projenin avantajları arasındadır. Mobil uygulamasının olmaması ise bir dezavantaj olarak görülebilmektedir.

Ağ, günümüzün çoğu blokzincirini ayıran teknolojik ve ideolojik ayrımları ortadan kaldırarak, farklı blokzincirlerinin serbestçe ve kolayca, değer ve bilgi alışverişinde bulunabildiği bir dünya tasavvur eder. Web sitelerinde yer alan, “Bu yeni ve daha iyi dünyaya zahmetsiz bir şekilde dahil olmanız için oldukça çaba göstereceğiz.” sözü bu düşünceyi doğrular nitelikte ve oldukça etkileyicidir.

MATIC Nedir, Nasıl Alınır?

MATIC, Polygon ağının yerel kripto para birimidir. MATIC, kullanıcıların ağ üzerinde etkileşimde bulunmalarını sağlayarak Polygon Geliştirme Önerileri (PIP) aracılığıyla stake ettirip güvenliği artırarak gaz ücretlerini öderler. MATIC arzı 9.1 milyar adettir, piyasa değeri ise 10 milyar dolardır. MATIC en yüksek ATH fiyatı 27 Aralık 2021 tarihinde 2,92 USD olarak kaydedilmiştir. MATIC coin en düşük ATL fiyatı 10 Mayıs 2019’da 0,003 USD’dir.

MATIC coin, piyasaya çıktığından beri birçok kripto para borsasında listelenmiştir. MATIC satın alınabilecek kripto para borsaları şunlardır:

  • Binance
  • Coinbase
  • KuCoin
  • Huobi
  • Gate.io
  • Kraken
  • Bybit
  • Uniswap

Bu platformlar üzerinden MATIC alabilir, satabilir, stake edebilir veya swap işlemi yapabilirsiniz. MATIC güncel fiyatı ise şu şekildedir:

matic-network

Polygon (MATIC)

0.545019 $

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner