Yükleniyor...

Polkadot (DOT) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Polkadot Rehberi

Polkadot, blokzincirlerini birbirine bağlayan bir protokoldür.

polkadot fiyati piyasada yasanan dususte dot en az deger kaybedenler arasinda

Polkadot, blokzincirlerini birbirine bağlayan bir protokoldür. Bu protokol, değer ve verilerin önceden uyumsuz ağlar (örneğin Bitcoin ve Ethereum) üzerinden gönderilmesine izin verir. Ayrıca hızlı ve ölçeklenebilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Ağın yerel kripto birimi DOT token ise staking ve yönetişim için kullanılır. Rehber içeriğimize başlamadan önce Polkadot’un piyasa verilerine yer verelim.

1 Polkadot (DOT):205.57 TL TL
1 Polkadot (DOT):6.21 $ Dolar
1 Polkadot (DOT):5,70 Euro
Fiyattaki Değişim (24s):-0.15%
Polkadot Hacmi (24s):209,016,766 $ Dolar
Polkadot Piyasa Değeri:8,616,434,740 $ Dolar

Serbest piyasada 1 Polkadot (DOT) fiyatı 205.57 TL TL‘dir. Ayrıca 1 Polkadot (DOT) 6.21 $ dolardır. 1 Polkadot (DOT) karşılığında 205.57 TL Türk Lirası veya 6.21 $ dolar alınabilmektedir.

Polkadot (DOT) fiyatı son 24 saatte -0.15% değişim ile şu anda 205.57 TL TL‘den işlem görmektedir. Son 24 saatteki Polkadot (DOT) hacmi ise 209,016,766 $ dolar ve kripto para biriminin toplam piyasa değeri 8,616,434,740 $ dolardır.

Polkadot (DOT) Fiyat Hesaplayıcı

Polkadot (DOT) Fiyat Grafiği

Sorumluluk Reddi Beyanı: Veriler kripto para borsaları tarafından sağlanmaktadır ve kripto para borsalarının veya veri sağlayıcılarımızın belirttiği şekilde gecikmeli olabilir. Coinkolik herhangi bir verinin doğruluğunu kontrol etmez ve bu konudaki her türlü yükümlülüğü reddeder.

DOT Coin Nedir?

Polkadot, kullanıcıların kendi bilgisayarları üzerinden blokzincir platformlarını çalıştırmak için oluşturulan yazılımdır. Kriptopara ve DeFi ekosistemini büyütmeyi amaçlayan Polkadot için diğer örnekler Ethereum (ETH), Cosmos (ATOM) ve EOSIO (EOS) verilebilir.

Polkadot Kurucusu Kimdir?

Polkadot, Ethereum kurucu ortağı Gavin Wood ve Peter Czaban ve Robert Habermeier tarafından 2016’da bulundu. Bu protokol, Ethereum’daki gaz fiyatının yüksekliği ve ölçeklenebilirlik sonucu kendi çözümlerini geliştirmek isteyen bir grup yazılımcının daha etkin bir çözüm geliştirmek istemeleri sonucu ortaya çıktı.

Polkadot’un Özellikleri Nelerdir?

Birçok blokzincir platformunun aksine Polkadot, iki farklı ağ platformu kullanılarak çalıştırılabilir. Relay chain olarak bilinen ana ağ ve işlemlerin kalıcı olarak kaydedildiği ve kullanıcıların oluşturduğu ağları içeren parachainlerden oluşur.

Parachainler herhangi bir kullanıcı sayısı için tasarlanabilir ve ana ağdan faydalanır, böylece parachain işlemleri ana ağın güvenliğinden faydalanır.

Bu tasarım sayesinde Polkadot ekibi tüm işlemlerin güvenli bir şekilde yapılmasına olanak tanıdı. Ama yine de kullanıcılar, parachainleri kendi kullanım amaçlarına göre tasarlayabilir.

Polkadot ekibi, yaptıkları tasarım sayesinde kullanıcıların işlemlerinin verimli ve gizli yapılacağına inanıyor. Bu sayede blockchain platformları, ana ağa herhangi bir bilgi sızdırması sonucu yüksek işlem hacmini işlemek zorunda kalmıyor.

DOT Coin Nasıl Çalışır?

DOT, üç farklı blokzincir platformu üzerinden ilerler:

Relay Chain

Polkadot’un ana ağı olan Relay Chain, daha yüksek hızlara ulaşmak için işlem eklemelerinden ayırır.

Parachain

Parachainler, kişilerin tasarladığı blockchainler olup, relay chainin hesaplama gücünü işlemlerin güvenilirliği için kullanan yapılardır.

Köprüler

Avalanche (AVAX) platformunda olduğu gibi, köprüler diğer blockchainlerle beraber iletişim kurulmasına olanak tanır. Şu an EOS, Cosmos, Ethereum ve Bitcoin (BTC) ile köprü kurmaya çalışan Polkadot, başarılı olmaları durumunda merkezi borsa olmadan token değişimine olanak tanır.

Relay Chain

Sistemin durumu hakkındaki anlaşmayı tutmak için, hisse kanıtı (PoS) ve başkasının sizin yerinize hissenizi ispat etmek işlemi (NPoS) algoritmaları kullanır.

Sistem, herkesin DOT token’larını özel bir kontratta kilitlemelerine olanak tanır.

Doğrulayıcılar

Parachaindeki blokları doğrulayan bilgisayarlara denir. Ayrıca ağdaki oylamalara katılırlar.

Aday Gösterenler

Relay chaini güvenilir doğrulayıcılar seçerek güvende tutarlar. Aday gösterenler DOT tokenlarını stake ettirerek oylarını verir.

Toplayıcılar

Parachainlerin tüm işlemlerini yürüten nodelardan oluşur. Ayrıca parachain işlem verilerini relay chaine iletir.

Balıkçılar

Polkadot ağını kontrol eder ve kötü işlemleri doğrulayanlara bildirir.

DOT token’larını stake ettirenler ödül almaya hak kazanır.

Polkadot Yönetimi

Polkadot’un yazılımı konusunda üç farklı taraf söz sahibidir:

DOT Sahipleri

DOT token sahipleri, ağdaki değişiklikleri önerme ve onaylama yetkisine sahiplerdir.

Konsül

DOT sahipleri tarafından seçilirler. Konsül üyeleri, değişiklikleri önerme ve hangi değişikliklerin yazılıma uygulanacağına karar verme yetkisine sahipler. Konsül üyelerinin değişikliklerinin onaylanması, DOT üyelerine göre daha kolaydır.

Teknik Kurul

Polkadot’u inşa eden kişilerden oluşur ve acil durumlarda öneriler yapmaya yetkilidirler. Konsül üyeleri tarafından seçilir

polkadot

DOT Coin Nasıl Alınır?

Polkadot almak için başlıca Binance, Kraken gibi borsalarda hesabınızın olması gerekir. Ardından piyasalara girip ödeme yönteminizi seçerek Polkadot alım satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

DOT coin şu sıralar yatırımcıların en çok merak ettiği ve satın almak istediği kripto para birimlerinden bir tanesi. DOT satın almak isteyen okuyucularımızın öncelikle bir kripto para borsasında üyelik oluşturmaları gerekiyor. Sonrasında KYC işlemlerini tamamladıktan sonra hesabınıza bakiye yükleyerek Polkadot alım satım işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Polkadot satın almak için kullanabileceğiniz kripto para borsaları şu şekilde:

  • Binance
  • Kraken
  • Bithumb
  • KuCoin

DOT Coin Ne İşe Yarar?

Polkadot, daha etkin bir şekilde uygulamalar inşa etmenize ve relay chainden bağımsız olarak uygulamalarınızı çalıştırmanızı sağlar. Ayrıca tokenlarınızı stake ettirerek daha da kazanabilirsiniz. Son olarak farklı blokzincirler üzerinden köprüler aracılığıyla etkileşimde bulunmasına olanak verir.

Polkadot’un Ethereum’dan Farkı Nedir?

Polkadot ve Ethereum’da ana ağ bulunur ve içinde çok fazla küçük çaplı blockchain platformları bulunur. Ayrıca staking işlemleri kullanarak ağla bağlantılı kalırlar.

Şu anki araştırmalar, ağlar arasında nasıl beraber çalışabileceği araştırılıyor. Örnek olarak Parity kullanıcılar için Ethereum kodundan faydalanarak inşa etti.

Son olarak, yazılımcılar Polkadot’un frameworkü, Ethereum’un bir nevi kopyası olarak çalışıyor ve böylece birçok kişi kendisine özel olarak sistemleri tasarlayabilir.

DOT Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Polkadot, kaç farklı zincirle etkileşimde bulunabilir?

Polkadot, kaç farklı zincirle etkileşimde bulunma üzerine herhangi bir sınır koymadı. Bu sayede uygulamalarınızı kolayca ölçekleyebilirsiniz ve herhangi bir sınır olmaksızın rahatça etkileşimde bulunabilirsiniz.

Platform, diğer blokzincir platformlarıyla etkileşimde bulunabilir mi?

Polkadot, eğer platformlar yüksek hızlı işlemlere olanak tanırlarsa ve yüksek sayıda bağımsız onaylayıcılara sahipse etkileşimde bulunabilir. Ama platformlarda düşük hızda işlemler gerçekleştirilirse bu mümkün değildir.

Parachain ve köprü aracılığıyla bağlanmış platform arasındaki fark nedir?

Parachainler, DOT ağındaki paralel zincirlere verilen isimdir. Polkadot platformunu kullananlar, Polkadot’un mutabakat mekanizmasını kullanırlar. Ama köprüler, diğer platformlarla etkileşimde bulunmak için kullanılır.

Polkadot Yorumları

Genellikle Rust diliyle programlanmış Polkadot platformu, güvenlik, ölçeklenebilirlik ve merkeziyetsizlik konusunda rakibi olan diğer platformların çoğundan daha iyi performans gösteriyor. Özellikle paralel zincirlerin sistemdeki yüksek işlem gerekliliğini minimuma indirmesi sonucu blockchain alanında devrim oldu. Ayrıca elde ettiği güçlü network etkisi sayesinde muadillerinden daha avantajlı konuma geçti.

Ayrıca Polkadot’u Discord, Telegram gibi platformlar üzerinden takip edebilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner