Yükleniyor...

Belarus’da Protestoculara Bitcoin İle Yardım Kampanyası Başlatıldı

Belarus'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini protesto eden muhaliflerin eylemleri hız kesmeden devam ediyor.

belarus da protestoculara bitcoin ile yardim kampanyasi baslatildi

Belarus’da cumhurbaşkanlığı seçimlerini protesto eden muhaliflerin eylemleri hız kesmeden devam ediyor. Protestoların baskın olduğu Beyaz Rusya’da muhalifler siyasi baskıyı aşmak için Bitcoin (BTC) kullanmaya başladı.

Görevdeki başkan Alexander Lukashenko aleyhine oy veren Belaruslular, tepkilerini dile getirmek için seçim günü beyaz giymeyi tercih ettiler. Pinsk kasabasında belediye çalışanı olan Maria Koltsyna’da bileğinde beyaz bir saç bandı ile sandık merkezine gitti. Maria’nın beyaz aksesuarını fark eden çalışma arkadaşlarının tepkisi ile Maria işten atıldı.

Belarus halkı, bir ay gibi bir süredir Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko’nun meşru kazanan olmadığını iddia ederek, seçimin yenilenmesini istiyorlar. Protestolar ile birlikte bazı fabrikalarda grevler başlarken, bazı polis memurları da iş bıraktı.

Mevcut rejim, protestocuları kitlesel tutuklamalar, internet kesintileri ve Rusya’dan müdahale için yardım talebi gibi yaptırımlar ile tehdit ediyor. Beyaz Rusya’da devlet ekonomiyi şimdilik sağlam bir şekilde kontrol ediyor ancak, politik nedenlerden dolayı kovulmak, an azından bulunduğunuz şehirde bir daha iş bulamayacağınız anlamına geliyor. Bu sebepten dolayı birçok protestocu Maria ile birlikte işsiz kaldı. Maria protesto faaliyeti nedeniyle kovulan insanlara yardım eden ve kar amacı gütmeyen yeni bir fon olan BYSOL’u duyurdu. BYSOL, Bitcoin aracılığı ile yardım toplamaya başladı.

Maria yaptığı açıklamada daha önce kripto para kavramını hiç duymadığını ancak, fonun arkasındaki ekip ona nasıl mobil kripto para cüzdanını kuracağını öğrettiğini belirtti.

Bir aylık bir süre içerisinde 2 milyon doların üzerinde bağış toplayan BYSOL, işsiz kalan protestoculara temel ihtiyaç ve kira yardımında bulunuyor.

Protestocuların yardım fonu için Bitcoin’i tercih etmesinin sebebi mevcut hükümetin kontrolü dışında kolaylıkla yardımların toplanıp dağıtılabiliyor olması. Geleneksel finans sistemine doğrudan müdahale edebilen devlet yetkilileri sebebi ile kripto paraları tercih eden kuruluş, yardımın banka hesaplarına toplanması durumunda direkt olarak hesapların bloke edileceği duyurdu ancak kripto paralar sayesinde devlet bu eylemi gerçekleştiremiyor.

Bitcoin ve diğer kripto paraların dünya üzerinde benimsenmesinin en temel sebeplerinden birisi de kripto paraların takip edilemiyor olması ve devletlerin koymuş olduğu ambargolara takılmaması. Bu sebep ile ambargo altında olan birçok ülke de kripto paraları bu ambargoları delmek için kullanıyor. Bunun en güzel örneklerinden birisi ise İran. İran son zamanlarda ekonomik sıkıntılarından kurtulmak için kripto paralara büyük önem veriyor ve hem madencilere hem de borsalara bazı teşvikler veriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner