Yükleniyor...

BEP-2 Nedir?

BEP-2 Binance blokzinciri üzerindeki bir token standardıdır ve bu ekosistemde işlev görmek için token'ların teknik özelliklerini tanımlar.

bep-2

BEP-2 Binance blokzinciri üzerindeki bir token standardıdır ve bu ekosistemde işlev görmek için token’ların teknik özelliklerini tanımlar. Bu standart ile işlem yapılan her token aslında BEP-2 token’ı olmuş oluyor ve bu işlemler için ödenecek ücretlerde ise BNB coin kullanılması gerekiyor.

BEP-2 Adresi Nedir?

BEP-2, Binance’in yeni kripto paraları programlama, düzenleme ve yönetme konusundaki kendi kurallarını tanımlayan bir protokoldür. Bu protokol Ethereum blokzincirinin ERC-20 standardına benzer. Örneğin, bir şirket Ethereum blokzincirinde bir kripto para birimi oluşturmak istiyorsa, ERC-20 protokolüne uymalıdır. Bu protokolün kurallarına uyan tüm token’lar ERC-20 token’larıdır. Tıpkı bunun gibi, Binance üzerinde bir kripto para birimi oluşturulmak isteniyorsa da BEP-2 protokolü çerçevesinde çalışılmalıdır. Bu protokole uyan tüm token’lar ise BEP-2 token’ı olmuş olur.

bep-2

BEP-2 Nasıl Kullanılır?

Binance’ten Binance’e gönderim için BEP-2 ağını kullanmak avantajlıdır çünkü daha az komisyon ödenir. Ancak Binance dışında bir borsaya gönderim için gönderilecek yerin bu ağı kullanıyor olması gerekir. Aynı zamanda bu ağ ile gönderim yapacağınız adresin BNB ile başlaması lazımdır.

Örneğin, Binance’ten yerli bir borsaya gönderim yaparken BEP-2 ağı kullanılmamalıdır. Bu ağ ile gönderim yapılacaksa, gönderilecek adresin BEP-2 adresi olması şarttır, aksi takdirde coin’lerinize ulaşamayabilirsiniz.

BEP-2 Coinleri

BEP-2 ağını kullanan pek çok coin mevcuttur. Bu coin’ler ile söz konusu ağ aracılığıyla transfer gerçekleştirilebilir. BEP-2 adresi bulunan popüler coinlerden bazıları şunlardır:

  1. Fantom (FTM): “Ethereum katillerinden” biri olarak bilinen Fantom, bir aBFT konsensüs mekanizması kullanarak ölçeklenebilirlik ve maliyet verimliliği sorununu çözmeyi amaçlayan Katman 1 blok zinciridir.
  2. BTCB: BNB tarafından çıkarılan ve tamamen Bitcoin’e 1:1 pegli bir tokendir.
  3. BUSD: USD’ye 1:1 oranında sabitlenmiş ve regülasyonu sağlanmış USD destekli bir sabit coindir.
  4. Polkadot (DOT): Herhangi bir dijital varlığın zincirler arası transferini sağlayan çok parçalı zincir protokolüdür. Yerel bir DOT tokeni olmasına rağmen, bu BC borsası aracılığıyla BEP-2 tabanlı DOT ile değiştirilebilir.
  5. Cardano (ADA): Kendi kripto para birimi olan ADA’yı kullanarak fonların depolanmasını ve transferini sağlayan bir Proof of Stake blokzinciri platformudur. DOT’ta olduğu gibi, ADA token’ları hem kendi yerel formunda hem de BEP-2 token’ı olarak piyasada mevcuttur.

BEP-2 ve BEP-20 Arasındaki Farklar

BEP-2 ile BEP-20, BNB ve BSC blok zincirlerinin aynı ekosistemleri içinde yer alsa ve yerel token standartları olsa da, her iki token arasında birtakım farklar mevcuttur:

  • Akıllı sözleşme özellikleri: BEP-2 standardındaki tokenlar için akıllı sözleşme özellikleri desteklenmezken, BEP-20 standardı akıllı sözleşmeler kullanacak tokenlar için özel olarak geliştirilmiştir.
  • Mutabakat mekanizması: BEP-2 Proof-of-Work mutabakat mekanizması kullanırken, BEP-20 Proof-of-Stake kullanır.
  • Ethereum ile uyumluluk: BEP-2 token’ları Ethereum tabanlı bir ortamda çalışamazken, BEP-20 token’ları tamamen Ethereum uyumludur.
  • DEX/CEX işlem ücretleri: BEP-2 token’ları hem CEX’lerde hem de DEX’lerde işlem ücreti gerektirirken, BEP-20 token’ları bu borsaların her ikisinde de işlem ücreti gerektirmez, bu da BEP-20 token’larını daha fazla geliştirici dostu yapar.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner