Yükleniyor...

Biden, Kripto Vergi Boşluklarını Sona Erdirme Çağrısında Bulundu

ABD Başkanı Joe Biden Twitter’da bir infografik paylaşarak, zengin kripto yatırımcılarına yardımcı olduğu iddia edilen vergi boşluklarını sona erdirme çağrısında bulundu.

Joe Biden Elon Musk'in Twitteri Almasını Eleştirdi

ABD Başkanı Joe Biden Twitter’da bir infografik paylaşarak, zengin kripto yatırımcılarına yardımcı olduğu iddia edilen vergi boşluklarını sona erdirme çağrısında bulundu. 

Topluluk üyeleri, başkan tarafından paylaşılan rakamları ve söz konusu boşlukların var olup olmadığını sorgulayarak tweet gönderisine yanıt verdi. Biden’a göre, bu tür boşlukların kesilmesi yaklaşık 18 milyar dolar tasarruf sağlayacak. Ancak başkan, hangi boşlukların var olduğu ve hangi reformların başkanın paylaştığı potansiyel tasarruf miktarına yol açacağı konusunda herhangi bir bilgi vermedi. 

Topluluk Üyeleri Yorumlarda Bulundu

Anonim kripto araştırmacısı FatMan, Biden’ın gerçeklere kapalı olduğunu söyleyerek yanıt verdi. 

Kripto analisti, ABD’deki şirket karları 11,8 trilyon dolarken kripto pazarının 2022’de 1,4 trilyon dolar küçüldüğünün altını çizdi. FatMan yaptığı yorumda şu ifadelere yer verdi: “Kripto piyasası büyük ölçüde düştü. İkimiz de boşlukların gerçekte nerede olduğunu biliyoruz.” 

Biden’ın gönderisine yanıt verenler arasında Dogecoin kurucusu Billy Markus da yer aldı.

Markus yaptığı paylaşımda, hangi boşlukların var olduğunu sordu ve tüm riski üstlenirken hükümete kriptoda kazandığından daha fazla para verdiğini iddia etti. Markus daha sonra çoğu Amerikalı kripto yatırımcısının zengin olmadığını ve geçimlerini sağlayamadıkları için kripto kullanmaya çalıştıklarını belirtti. 

Reddit kullanıcıları ise bunun, İç Gelir Servisi’nin (IRS) menkul kıymetlerin zararına satılmasını ve 30 gün içinde yeniden satın alınmasını yasaklayan kuralın henüz kriptoya uygulanmamasından kaynaklanabileceğini söyledi. 

Buna örnek olarak MicroStrategy’nin Aralık 2022’de Bitcoin satma hamlesi gösterilebilir. 21 Aralık’ta MicroStrategy, BTC başına ortalama 16.776 dolar fiyatla 704 BTC sattı. Şirket ayrıca vergi faturasını azaltma niyetini de vurguladı. 

3 Ocak 2023’te, vergi avukatı ve muhasebe Selva Özelli satışı açıkladı ve bunun, yatırımcıların dijital varlıklarını zararına satarak sermaye kazançlarını azaltmayı seçtikleri vergi kaybı hasadı adı verilen yaygın bir strateji olduğunu açıkladı. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner