Yükleniyor...

BuzzFeed Yapay Zeka Teknolojisine Yöneliyor

Dijital medya şirketi BuzzFeed, ilk çeyrek finansal gelirlerinde önemli düşüşler olduğunu ve yakın gelecekte yapay zekaya yöneleceklerini açıkladı.

buzzfeed

Dijital medya şirketi BuzzFeed, ilk çeyrek finansal gelirlerinde önemli düşüşler olduğunu ve yakın gelecekte yapay zekaya yöneleceklerini açıkladı.

Yakın zamanda haber bölümünü kapattığını duyuran ve 180 çalışanını işten çıkaran şirket, yapay zeka (AI) teknolojisine yöneldiğini açıkladı. Şirketten yapılan resmi basın açıklamasına göre, medya kuruluşunun birinci çeyrek geliri 2022 yılına kıyasla yüzde 27 oranında azaldı. Ayrıca, hem reklam hem de içerik gelirleri en az yüzde 30 oranında geriledi. 

Peretti: Yapay Zeka, Yeni Fırsatların Kilidini Açabilir

BuzzFeed kurucusu ve CEO’su Jonah Peretti, eksiklikleri gidermek için şirketin yapay zeka teknolojisine uyum sağlaması gerekeceğini söyledi. 

Peretti yaptığı açıklamanın devamında: “Yaratıcılara ve yapay zekaya yönelerek, güvenilir markalardan oluşan portföyümüzde yeni fırsatların kilidini açabileceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı. Şirketin işten çıkarmaları gerçekleştirdiği dönemde bir sözcü, işten çıkarılanların hiçbirinin yerini yapay zekanın almayacağını söylemiş, ancak Peretti AI teknolojisinin ana işlerinin bir parçası haline geleceğini belirtmişti. 

BuzzFeed AI teknolojisinin hiçbir işi devralmadığını söylese de, diğer şirketler bu düşünceye katılmıyor. Mayıs ayının başlarında teknoloji şirketi IBM’in CEO’su, şirketteki yaklaşık 7.800 işin yıllar içinde bu teknoloji ile değiştirilebileceğini söyledi. 

Şirketler yapay zekayı, rolleri azaltarak maliyet verimliliğini arttırmak olarak görebilir. Ancak Accenture tarafından yapılan bir araştırma, ChatGPT gibi araçlar geliştikçe çeşitli sektörlerdeki çalışma saatlerinin yüzde 40’ının bu teknoloji tarafınan ele geçirilme riski altında olduğunu ortaya koydu. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner