Yükleniyor...

Biden Yönetimi, Dijital Yuan Endişesi Karşısında Çabalarını Artırıyor

Başkan Joe Biden yönetiminin, dijital yuan’ın dünyanın rezerv para birimi olarak doların statüsü üzerinde sahip olabileceği uzun vadeli etkilerden rahatsız olduğu bildiriliyor.

biden yonetimi dijital yuan endisesi karsisinda cabalarini artiriyor

Başkan Joe Biden yönetiminin, dijital yuan’ın dünyanın rezerv para birimi olarak doların statüsü üzerinde sahip olabileceği uzun vadeli etkilerden rahatsız olduğu bildiriliyor.

Bloomberg’in anonim kaynaklara atıfta bulunarak Pazar günü yayımladığı bir habere göre, hükümet departmanlarında yer alan bazı yetkililer, Çin’in bu girişiminin oluşturduğu olası tehditleri daha iyi anlamak için çabalarını artırıyor.

ABD Hazinesi, Dışişleri Bakanlığı, Pentagon ve Ulusal Güvenlik Konseyi’ndeki yetkililer, bir dijital yuan’ın -veya Çin’in dijital para birimi elektronik ödeme (DCEP) sisteminin- dolar üzerinde kısa vadede bir etkiye sahip olmayacağını belirtiyor.

Ancak uzun vadede, ABD küresel rezerv para statüsüne yönelik zorluklar, büyük bir endişe kaynağı olarak ele alınıyor. Habere göre yetkililer, dijital yuan dağıtımının nasıl gerçekleşeceğini ve ticari yaptırımlar etrafında çalışıp çalışmadığını anlama çabalarını artırmaya başladı.

Çin Avantajlı Konumda

Çin, dijital yuan sistemini ülkenin en büyük devlet bankalarının yanı sıra ödeme devleri Tencent ve Ant Financial’ın katılımıyla geliştirmeye başladı. O zamandan beri proje, Çin’in seçkin şehirlerinde gerçekleştirilen birçok testi geçmeyi başardı. 

Çin’in merkez bankası, bu hamleleri nedeniyle bir dijital para birimi çıkaran ilk büyük merkez bankası olarak konumlandırılıyor. Ayrıca haberde, bu avantajın ABD’li yetkililerin endişelenmesine neden olduğu aktarılıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner