Yükleniyor...

Biden Yönetimi, Kongre’nin Stablecoin’leri Derhal Denetim Altına Alması Gerektiğini Söylüyor

ABD Başkanı Joe Biden'ın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu'nun raporuna göre, ABD'li milletvekilleri harekete geçmezse, düzenleyiciler kendi önlemlerini alacak.

biden

ABD Başkanı Joe Biden’ın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu’nun raporuna göre, ABD’li milletvekilleri harekete geçmezse, düzenleyiciler kendi önlemlerini alacak.

ABD düzenleyicisinin merakla beklenen raporunda, milletvekillerinin stablecoin ihraççılarını bankalarla aynı şekilde denetlemesi gerektiği ifade edildi.

Finansal Piyasalar Çalışma Grubu, Kongre’nin cüzdan sağlayıcılarının federal bir kurum tarafından düzenlenmesi ve stablecoin ihraççılarının teknoloji veya telekom sağlayıcılar gibi finansal olmayan şirketlerle olan etkileşimlerini sınırlamasını gerektiğini belirtti.

Rapor, düzenleyicilerin kripto sektöründeki riskleri azaltmak için yaptıkları bir başka girişim olarak görülüyor. Tüm bunlara rağmen stablecoin’ler ve kripto varlıklarda patlayıcı bir büyüme yaşanmaya devam ediyor.

Hazine Yurtiçi Finanstan Sorumlu Müsteşarı Nellie Liang konuyla ilgili şunları söyledi:

“Güvenlik önlemleri olmadan, sektör ve düzenleyiciler, finansal inovasyonun bazı potansiyel faydalarını kaçırabileceğimizi düşünüyor.

Bu nedenle fazla zahmetli olmayan, koruma sağlayan ve yeniliğin ilerlemesini sağlayabilecek bir çerçeveye ihtiyaç duyulduğu konusunda ortak bir görüş olduğunu düşünüyorum”

Kongre’nin bu tip yasaları geçiremediği takdirde, düzenleyici kurumlar kendi önlemini alma yetkisine sahip durumda. Ancak yönetim bunun olmasını istemiyor:

“Yasaların önemli olduğuna inanıyoruz. Bu yeni bir teknoloji. Mevcut düzenleyici çerçevenin, bunun oluşturabileceği bazı yeni risk türlerini ele alacak şekilde oluşturulmamış olması şaşırtıcı bir durum değil”

Liang, hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi partilerin üyelerinin özellikle büyük ve istikrarlı olan paralarda, kripto varlıkları düzenleme konusunda tartışmalara katıldığını vurguladı.

Çalışma grubu, Hazine Bakanı Janet Yellen, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu Başkan Vekili Rostin Behnam’dan oluşuyor. Bunların hepsi gruba katılma için bir temsilci atama yetkisini ellerinde bulunduruyor.

Çalışma grubunun rapordaki başlıca tavsiyesi, Kongre’nin federal bir düzenleyicinin stablecoin’leri denetleyebilmesi adına bir yasa taslağı oluşturması ve bunu geçirmesi.

“Başkanın Çalışma Grubu, stablecoin’lerin risklerini ele almak ve düzenlemelerinin tutarlı ve kapsamlı bir federal ihtiyatlı çerçeveye tabi olmasını sağlama adına mevzuat çıkarması için derhal harekete geçilmesini tavsiye eder”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner