Yükleniyor...

Biden yönetimi yapay zekâ içeriklerini kategorilere ayıracak

Joe Biden yönetimi, önceden planlanan yapay zeka içeriklerini kategorilere göre etiketleme fikrine onay verdi.

yapay zeka

Joe Biden yönetimi, önceden planlanan yapay zeka içeriklerini kategorilere göre etiketleme fikrine onay verdi.

Joe Biden yönetimi önde gelen yapay zeka şirketlerinin içeriklerini kategorilere bölme fikri için Beyaz Saray’a gönüllü olarak taahhüt verdiklerini söyledi.

Biden yönetiminin yapay zekâ içeriklerini kategorilere bölme fikri onaylandı

ABD başkanı Joe Biden yönetimi, önde gelen yapay zeka şirketlerinin yapay zekâ tarafından üretilen içeriğe filigran eklemek gibi önlemleri uygulamak için Beyaz Saray’a gönüllü taahhütlerde bulunduğunu açıkladı. Beyaz Saray’a taahhüt veren şirketler arasında OpenAI, Google, Meta olduğu ifade edildi.

Yapay zekanın gün geçtikçe daha yaygın hale gelmesiyle birlikte ABD hükümeti yönetmelik için adımlar atmaya başladı. Haziran ayında ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, yapay zeka konusunda ilerlemeyi ve korumayı sağlamak için “kapsamlı mevzuat” çağrısında bulunmuştu. Kongre ise AI tarafından üretilen içeriği açıklamak için yasal düzenlemeler üzerinde düşünmektedir.

yapay zeka 1

Yedi önde gelen şirketin yöneticilerini Beyaz Saray’da ağırlayan Başkan Joe Biden, yapay zekâ teknolojisi için bir yürütme emri ve iki partili mevzuat geliştirmeye çalışmaktadır. Bu çerçevede şirketler, kullanıcıların yapay zekâ tarafından oluşturulan metin, resim, ses ve videolara kadar tüm içeriği “filigran”lamayı taahhüt etti. Bu filigran, kullanıcıların derin sahte görüntüleri veya sesleri tespit etmesine yardımcı olacak ve kötü amaçlı içerikleri önlemeye yönelik olacaktır. Ancak, bilgi paylaşımında filigranın nasıl belirginleşeceği belirsizliğini koruyor.

Ayrıca, şirketler yapay zekânın gelişimine paralel olarak kullanıcıların mahremiyetini korumak ve teknolojinin önyargısız ve ayrımcılık yapmaksızın kullanılmasını sağlamak için çaba harcayacaklarını taahhüt ettiler. Diğer taahhütler arasında, yapay zekâ çözümleriyle tıbbi araştırmalar ve iklim değişikliği gibi bilimsel problemlere katkıda bulunma sözü de bulunuyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner