Yükleniyor...

Biden’ın Teşvik Paketleri Dolara Zarar Verirken, Bitcoin (BTC) 35.000 Dolara Yaklaşıyor

Yatırımcılar, ABD Başkanı Joe Biden’in teşvik planları ve ABD doları üzerindeki potansiyel düşüş etkisi karşısında risk alma fırsatlarını değerlendirdiklerinden, Bitcoin (BTC) bugün New York seansı öncesinde yükseliş trendini sürdürdü.

biden bitcoin

Yatırımcılar, ABD Başkanı Joe Biden’in teşvik planları ve ABD doları üzerindeki potansiyel düşüş etkisi karşısında risk alma fırsatlarını değerlendirdiklerinden, Bitcoin (BTC) bugün New York seansı öncesinde yükseliş trendini sürdürdü.

Lider kripto para birimi, yüzde 6,83’e kadar yükseldikten sonra 34,500 doları geri kazanırken, piyasa değeri 636 milyar doları geçti. Yukarı doğru hareket, depresif bir Cuma ve hafta sonu seansının ardından geldi ve bu seansta aslında fiyat bir noktada 28,372 dolara kadar düşmüştü.

Ethereum (ETH) ise 1.470 doların üzerinde yeni bir rekor kırmak için yüzde 21’den fazla yükseldi. Litecoin, Bitcoin Cash ve Binance Coin gibi diğer token’lar da yüzde 5-6 aralığında yükseldi. Genel olarak, kripto para piyasası önceki 24 saat içinde rezervlerine 40 milyar dolar ekledi.

Bitcoin Teşvikle Kazanıyor

Bitcoin’in yükselişi, ABD Başkanı Biden’in biri federal gıda yardım programı harcamalarını artıracak ve teşvik kontrollerinin sunumunu kolaylaştıracak iki idari emir imzaladıktan sonra gerçekleşti. ABD Başkanı, koronavirüs salgınının neden olduğu kriz ortasında en az 1,9 trilyon dolarlık yardım fonu sağlamayı planlıyor.

Bu ruh hali, dünyanın en büyük yabancı para birimleri karşısında gücü bir gecede yüzde 0,2 oranında düşen güvenli liman ABD dolarına olan talebi azalttı. Bu arada, dolar üzerindeki net spekülatif kısa pozisyon da 19 Ocak’ta sona eren haftada son on yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Bu, dolar için piyasa duyarlılığının düşüş eğiliminde olduğunu vurulamaktadır. Mart ayındaki koronavirüs krizinden bu yana birbirleriyle olan negatif korelasyonları sayesinde, Bitcoin’in popüler anti-fiat anlatısını spekülatörler arasında konuşulmaya devam ediyor.

DTAP Capital’in kurucu ortağı Dan Tapiro, şu ifadeleri kullandı:

“Mevcut yüzde 6,7’lik işsizlik oranı yüzde 4’e düşene kadar azami mali ve parasal teşvik bekliyoruz. Hala daha uzun bir yol var. Bitcoin ve altın bundan fayda sağlar.”

Fed Toplantısı

Bitcoin için başka bir yükseliş işareti de Federal Rezerv’in Çarşamba günkü toplantısında ortaya çıkabilir. Toplantıda, ABD merkez bankası başkanı Jerome Powell’ın Fed’in açık uçlu tahvil satın alma programını ve aşırı düşük faiz oranlarını geri izleme planlarının olmadığını söylemesi bekleniyor. MUFG para analisti Lee Hardman, bu kapsamda dolarda daha fazla zayıflık olabileceğini dile getirdi.

Uzun süreli düşüş eğilimi gösteren ABD doları beklentisi, Bitcoin’in uzun vadeli destek seviyesi olarak 30.000 doları tutma kabiliyetini de artırdı. Grayscale Investments gibi büyük kurumlar Bitcoin rezervlerini aynı seviyede artırıyor. Bitcoin, yazının yazıldığı sırada 34.100 dolar seviyesinden işlem görüyordu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x