Yükleniyor...

Binance CEO’suna Göre 2020 Kripto Paralar için Önemli Bir Yıl Olacak!

2019, Bitcoin'in fiyatlarındaki dalgalanmalar, altcoin'lerdeki kayıplar, dolandırıcılıklar, hack'ler ve birçok merkez bankasının dijital paralar üzerinde çalışmalar yaptıklarını duyurdukları bir yıl oldu.

Changpeng Zhao

2019, Bitcoin’in fiyatlarındaki dalgalanmalar, altcoin’lerdeki kayıplar, dolandırıcılıklar, hack’ler ve birçok merkez bankasının dijital paralar üzerinde çalışmalar yaptıklarını duyurdukları bir yıl oldu. Tüm bunlar önümüzdeki on yılda kripto para piyasalarında çok daha fazla şeyin yaşanabileceğinin açık bir göstergesiydi.

Kripto para birimlerin bireysel yatırımcıların güdümünden kurumlara doğru kaymaya başlamasıyla, dijital para birimlerine kucak açan devletler ortaya çıkmaya başladı. Binance CEO’su Changpeng Zhao, 2020’nin hem kripto para hem de Blockchain dünyasında devletlerin daha çok görüleceği bir yıl olacağını düşünüyor.

Global Coin Research’ün en son “2020 için Topluluk Tahminleri”nde, Zhao’ya “benimsenme” beklentileri soruldu ve Binance CEO’su en tepedekileri, devletleri işaret ederek şunları söyledi:

“Dünya çapında stablecoin’ler dahil olmak üzere, Blockchain ve kripto para birimlerinin yanı sıra daha yaygın halk benimsenmesine neden olan, kendi kendini düzenleyen ve küresel düzenleme standartlarını inceleyen devletlerin sayısı artacak.”

Bazı devletler konuya stablecoin perspektifinden bakıyor olsa da, dijital para fikrini benimseyen devlet sayısı artmış durumda. Temmuz ayında Çin, dijital yuan üzerinde resmen çalıştığını açıkladı ve düzenleyici denetime tabii tutulan diğer özel stablecoin rakiplerinin gelişiminin hızlandırılmasını tetiklemiş oldu.

Dünyanın diğer tarafında dijital Euro fikri Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yanı başkanı tarafından ilan edildi. ECB, yakın zaman önce böyle bir merkez bankası dijital para biminin uygulanması durumunda anonimlik ve özel işlemlerin önemini analiz eden bir rapor yayınladı. Diğer birçok ülke de fiat paralarının hem bireysel hem de kurumsal düzeyde kullanımına izin veren bir dijital para birimine bağlamayı önerileri ile öne çıktılar.

Bu konuda son derece iyimser olan Zhao, devletlerin önümüzdeki yıl boyunca dijital para konusunda farklı testler yapacaklarını ve bunun kripto paraların benimsenmesini olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyor. Zhao bu konuda şunları ifade ediyor:

“Bence 2020’de benimsenme konusunda dünya çapında birçok farklı devlet tarafından denenmiş farklı denemelerin yapıldığını göreceğiz; bazıları işe yarayacak, bazıları yaramayacak ancak genel olarak, kripto paraların benimsenmesi için çok olumlu bir etkiye sahip olacaklar.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner