Yükleniyor...

Binance Düzenleyici Baskı Altında

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto varlık platformu olan Binance, bugüne kadar hiç olmadığı kadar ağır bir düzenleyici baskıyla karşı karşıya.

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto varlık platformu olan Binance, bugüne kadar hiç olmadığı kadar ağır bir düzenleyici baskıyla karşı karşıya. 

SEC, Binance’in Peşinde

Son zamanlarda ABD’de kripto para şirketlerine yönelik baskı artıyor. Piyasa düzenleyicisi SEC, son olarak Paxos’u radarına almıştı. New York Mali Hizmetler Departmanı, Paxos’a 16 milyar dolarlık BUSD stablecoin ihracını durdurma emri verdi. Bu talimatın ardından Paxos, BUSD basımını durduracağını açıkladı. SEC’nin bu adımı yatırımcılarda panik yaratırken, Binance borsasından 24 saat içerisinde 831 milyon dolarlık net çıkış yaşanmıştı. En büyük üçüncü stablecoin olan BUSD, Binance’in işlem hacimlerinin yüzde 35’ini oluşturuyor. Platformda 13,4 milyar dolarlık BUSD bulunuyor. 

Patrick Hilmann Açıklamalarda Bulundu

Kripto varlık platformu Binance’in Baş Strateji Sorumlusu Patrick Hillman, 15 Şubat’ta Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada borsanın hızla büyüdüğünü ve başlangıçta kara para aklama, yaptırımlardan kaçınma ve yolsuzluğu önlemek için çıkarılmış olan sayısız yasa ve düzenlemeden haberdar olmadıklarını iddia etti. Baş strateji sorumlusu, bu nedenle Binance’in para cezalarıyla karşı karşıya kalmayı beklediğini belirterek şu ifadeleri kullandı: “Geçmişte yaptığımız ihlalleri telafi etmek için şimdi yapmamız gereken düzeltmelerin neler olduğunu anlamak adına düzenleyiciler ile birlikte çalışıyoruz.” 

Reuters’a göre, FTX’in Kasım 2022’de iflasının ardından Binance üzerindeki düzenleyici incelemeler artmış olsa da, Binance en az 2018’den beri ABD Washington Batı Bölgesi Savcılığınca açılmış olan bir soruşturmayla karşı karşıyaydı. Ayrıca ABD Adalet Bakanlığı’nın geçtiğimiz aylarda en az iki alım satım şirketine mahkeme celbi gönderdiği ve Binance’in ABD kolu Binance US ile geçmişte yaptıkları işlemlerin kayıtlarını vermelerini talep ettiği biliniyor. 

Binance Para Cezası Ödeyebilir

Patrick Hilmann, Wall Street Journal’a verdiği röportajın devamında, soruşturmaların sonucunun para cezası olabileceğini belki de daha fazlası bile olabileceğini belirtti ve “buna düzenleyici kurumlar karar verecek” açıklamasında bulundu. 

Wall Street Journal’a göre, Hilmann para cezalarının büyüklüğünü ya da soruşturmanın ne zaman sonuçlanacağına dair bir zaman çizelgesi vermekten kaçınsa da tüm bu tartışmaların nereye gittiği konusunda son derece emin ve kendini gerçekten iyi hissediyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Patrick Hilmann, düzenleyici baskıyla ilgili şu sözlere de yer verdi: “Bu şirketimiz için iyi bir şey olacak çünkü bu olayı geride bırakmamıza olanak sağlayacak.” 

Krizden BNB Satışları da Zarar Gördü 

BUSD ile ilgili yaşanan bu sorun Binance platformunun yerel kripto varlığı olan BNB’yi de olumsuz etkiledi. BNB, hafta başında %10’a yakın bir düşüşle 282 dolara kadar geriledi. Daha sonra dip bölgelerden gelen alımlar, şoku atlatmaya çalışan BNB fiyatını yeniden 300 dolar bandına geri döndürdü. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner