Yükleniyor...

Binance, Proof of Reserve Sistemini Yayınladı

Kripto para borsası Binance, Proof of Reserve (PoR) adını verdiği rezerv kanıt sistemini yeni özellikleriyle birlikte yayınladı.

Binance Proof of Reserve Sistemini Yayinladi

Kripto para borsası Binance, Proof of Reserve (PoR) adını verdiği rezerv kanıt sistemini yeni özellikleriyle birlikte yayınladı.

Popüler kripto para borsası FTX’in çökmesiyle birlikte, kripto endüstrisinde yeni bir boyuta geçildi. Binance ile başlatılan yeni boyutta, borsaların rezervlerini şeffaf bir şekilde paylaşmaları öne çıktı. Kripto piyasasını ayakta tutmak ve güvenilir bir sektör inşa etmek isteyen Binance, ortaya çıkardığı fikrini desteklemeye devam ediyor. Dünyanın en büyük kripto para borsası olarak tabir edilen şirket, Proof of Reserve adını verdiği yeni rezerv kanıt sistemini yayınladı.

Binance, Kullanıcı Şeffaflığı İçin Bir Adım Daha Attı

Binance, yeni bir rezerv kanıt sistemi olan Proof of Reserve’yi (PoR) duyurdu. Kullanıcı fonlarında şeffaflık sağlamak ve güvenilir bir piyasa inşa etmek isteyen şirket, Merkle Tree veri yapısını kullanan yeni sistemini tanıttı.

Binance, kullanıcı fonları konusundaki şeffaf tutumunu ortaya koyan bir adım daha attı. Bu yeni adımı da BTC için Rezerv İspatlarını (Proof of Reserves) ve BTC bakiyelerini ispatlamak için Merkle Tree veri yapısını kullanarak yapılan bir güncelleme oluşturuyor. Söz konusu özelliğin ETH, USDT, USDC, BUSD ve BNB için doğrulama sağlayan ilk versiyonunun yakında gelmesi hedefleniyor.

Popüler kripto borsası aynı zamanda, sistemin finansal detaylarını doğrulaması için bağımsız bir üçüncü taraf denetleyicinin hizmetlerini alma konusunda da çalışmalarını sürdürüyor.

Borsa, PoR’un ilk denetim sonuçlarını da paylaştı. Buna göre, 22 Kasım tarihinde alınan görüntüde 582.485 adet BTC yer alıyor. Ayrıca, müşteri net bakiyesi olarak da 575.742 adet BTC sergilendi.

binance anlik goruntu

Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), konuyla ilgili şunları söyledi;

“Yakın zamanda gerçekleşen olayları göz önüne alarak, topluluğun kripto borsalarından daha fazlasını, özellikle geleneksel finansal kuruluşlardan beklenenden çok daha fazlasını beklemesi anlaşılır bir durum. Bu nedenle kullanıcılarımızın fonlarını doğrulayabilmesi için bu yeni özelliği sunmaktan memnuniyet duyuyoruz. Binance’ın kullanıcı topluluğu, kendinden bir sonraki en büyük borsaya kıyasla katbekat daha büyük. Bu nedenle bu devasa bir süreç… Dolayısıyla, emanetimiz altında olan varlıkların büyük çoğunluğu için verileri geliştirmek bir kaç hafta alacak. Topluluğumuzun beklentilerini karşılamak için bir sonraki güncellemeyi olabildiğince hızlı biçimde devreye almak için çalışıyoruz”

Rezerv İspatı ve Doğrulama

Yeni rezerv ispatı sistemi, Binance’ın bir emanetçi olarak müşteri fonlarının tamamını rezervler ile birlikte koruduğunu göstermek amacıyla tasarlandı. Böylece, bir kullanıcı bir Bitcoin yatırdığında, Binance’ın rezervleri de kullanıcı fonlarının tamamen destekli olmasını sağlamak adına en az bir Bitcoin artabilecek. Ayrıca, kullanıcıların sistemi kontrol edebilmelerine ve Binance’ın rezerv oranının yanı sıra, müşteri sorumluluklarını gösteren Binance Rezerv İspatı’nı görebilmelerine olanak sağlanacak.

Tüm bunların yanında kullanıcılar, işlemlerini Merkle Tree yapısıyla kontrol edebilecek. Bunun için iki yöntem belirlendi. Bu yöntemlerden birincisi, kullanıcıların BTC fonlarını Merkle Tree aracılığıyla birkaç basit adımla kontrol edebilmeleri olacak. Binance’ın resmi sitesinden oturum açtıktan sonra, cüzdan bağlayan kullanıcılar kontrol işlemi yapabilecek. Diğer yöntemde, kullanıcılar kaynak kodunu bir python uygulamasına kopyalayarak kendi karşıt referanslarını elde edebilecek.

Popüler kripto borsası Binance, ilerleyen haftalarda zk-SNARK’ları tanıtmayı planlıyor. Bu araç, rezerv ispatına ek gizlilik ve basitlik faydaları sağlayacak. Araç sayesinde, kullanıcılara varlık ispatını tam verimlilikle sağlamak amaçlanıyor. zk-SNARK, her kullanıcının toplam net bakiyesinin negatif olmadığını ispatlamış olacak

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner