Yükleniyor...

Binance Rehberi: Binance’da İşlem Nasıl Yapılır? Binance Komisyon Oranları Ne?

Dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance, kripto paraların popülaritesinin artmasıyla yükselişini sürdürüyor.

Binance Rehberi Binance Islem Nasil Yapilir Binance Komisyon Oranlari Ne

Dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance, kripto paraların popülaritesinin artmasıyla yükselişini sürdürüyor. Kripto paraların yükselişi yatırımcıların aklında Binance’da işlem nasıl yapılır, Binance komisyon oranları ne sorularını getiriyor. Bu rehberimizde Binance’da işlem nasıl yapılırdan, Binance komisyon oranlarına kadar birçok soruyu ele alacağız.

Binance Nedir?

Binance, yüksek ticaret hacmi, Bitcoin’in yanı sıra marketinde listelediği altcoin’lerin çeşitliliğiyle öne çıkan kripto para alım ve satım platformudur. Binance, tüm bunlardan dolayı Türkiye’de kripto para borsası arayışında olan kullanıcının genel olarak ilk adım attığı, tercih ettiği borsalar arasında yer almaktadır.

Binance’da İşlem Nasıl Yapılır?

Binance Hesap Açma

Binance’ta hesap doğrulaması yapmadan günlük 2 BTC’ye kadar çekim yapabiliyorsunuz. Ki bu küçük ve orta ölçekli yatırımcı için oldukça yüksek bir rakam. Günün sonunda hesap sağlığınız için üyelik doğrulaması yapmanız şart denilebilir. Bu yüzden üyelik doğrulamasını yapmanızı tavsiye ederiz.

Binance Para Yatırma

Üyelik adımını tamamladıktan sonra artık hesabınıza Bitcoin, Ethereum veya başka kripto para birimleri almak için para yatırmanız gerekiyor. Binance’a Papara aracılığıyla ya da doğrudan kredi kartıyla Türk Lirası yatırabilirsiniz. Bunun için Binance’ın sol üst kısmındaki “Kripto Al” menüsüne tıklamalı ve sizin için uygun olan para yatırma yöntemini (Kredi Kartı/Banka Kartı veya Papara) seçmelisiniz.

Binance Para yatirma kredi karti

Kredi kartı/banka kartı yöntemiyle para yatırmak isterseniz gelen ekrandan kartınızdan çekmek istediğiniz tutarı girin. Ardından almak istediğiniz kripto para birimini “Coin” kısmından seçin ve “Al” düğmesine tıklayın.

Binance Kredi Karti ile Bitcoin

Ardından sırasıyla ödeme bilgileri giriş ekranına, 3D güvenlik doğrulamasını ekranına yönlendirileceksiniz ve tüm bu adımları sorunsuz tamamlamanızın ardından ödeme işlemini tamamlamış olacaksınız.

Önemli Not: Bu seçenek ile sadece belirli kripto paraları alabilir, hesabınıza Türk Lirası yatıramazsınız. Türk Lirası yatırmak için Papara ile para yatırma yöntemini kullanmalısınız.

Papara ile para yatırmak için ise “Kripto Al” menüsünden “TRY Yatırın” seçeneğine tıklayın. Gelen ekrandan aşağıdaki adımları izleyerek Türk Lirası yatırma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Binance’a Papara aracılığıyla 7 gün 24 saat Türk Lirası yatırabilirsiniz. Binance hesabınıza Türk Lirası yatırma için Binance hesabınıza giriş yaptıktan sonra üst kısımdaki “Kripto Al TRY” menüsünün altında bulunan “TRY Yatırın” sekmesine tıklayarak Türk Lirası yatırma arayüzüne ulaşabilirsiniz.

Binance TRY Yatirma

Binance hesabınıza Türk Lirası yatırabileceğiniz bu sayfada otomatik olarak Papara ile işlem yapabileceğiniz “Papara Hesap Bakiyesi” seçilidir.

Papara ile tümüyle gerçek zamanlı para transferi yapabilir, 7 gün 24 saat işlem yapabilirsiniz. Papara ile yapacağınız transferlerde işlem ücreti %1, maksimum işlem ücreti ise 200 TL olarak belirlenmiştir.

Binance TL

Binance hesabınıza Papara aracılığıyla Türk Lirası yatırma işlemi için “Ödeme Bilgileri” sekmesinde yer alan “Miktar” (en az 1 TL, en fazla 500 bin TL’dir) bölümünü doldurmanız gerekmektedir.

Önemli Not: Başarıyla para yatırma işlemi için Papara’daki vatandaşlık numaranız ile Binance’daki vatandaşlık numaranız eşleşmelidir.

İstenilen bilgileri girip “Devam et” düğmesine tıkladığınız zaman para transferi için Papara sayfasına yönlendirilirsiniz. Yönlendirildiğiniz sayfanın sağ üst köşesinde işlem tutarı yer almaktadır.

Binance Papara Para Yatirma

Papara hesabınıza giriş yapmanızın ardından Binance hesabınızda belirtmiş olduğunuz para transferi tutarı için onay ekranı gelecektir.

Binance Para Yatirma Papara

Bu ekrandan “Ödeme Yap” düğmesine tıkladıktan sonra Papara ödeme aracı seçme bölümüne yönlendirilirsiniz. Ödeme aracı seçimini yaptıktan sonra gelen ekranda “Onayla” düğmesine tıklayarak yatırma işlemini başarıyla tamamlanmış olacaksınız.

Binance Para yatirma Onay

Buradaki “İşlem Geçmişi” sayfasından gerçekleşen ödemeyi teyid edebilirsiniz.

Binance’da Türk Lirası ile Kripto Para Alma

Kredi kartı veya banka kartı ile para yatırma yöntemini kullandığınızda zaten doğrudan kripto para almış oluyorsunuz. Fakat hesabınıza Papara ile Türk Lirası yatırdığınızda kripto para almış olmuyorsunuz. Bu adımda Binance’da kolayca nasıl kripto para alabilir veya satabilirsiniz bunu anlatacağınız.

Binance’ın üst kısmındaki “Al-Sat” menüsünden “Dönüştür” seçeneğine tıklayın.

Binance Donusturme

Gelen ekrandan kolayca kripto para alabilirsiniz. Bunun için Papara ile yüklediğiniz Türk Lirası’nın karşılığı olan USDT hesabınıza tanımlı olacak. 1 USDT’nin karşılığı 1 ABD Dolarıdır ve bu bakiyenizi kullanarak dilediğiniz kripto parayı alabilirsiniz.

Kripto Para Al Binance

Yapmanız gereken “Satılan” kısmına satmak istediğiniz USDT miktarını girmek. Karşılığında alabileceğiniz kripto para miktarı seçeceğiniz kripto para birimine göre otomatik olarak hesaplanacaktır. Ardından “Dönüştürmeyi Ön İzle” düğmesine tıklamanız yeterli.

Bu yöntemi kullanarak elinizdeki kripto paraları da kolay ve hızlı bir şekilde dönüştürebilirsiniz.

Binance Komisyon Oranları

Binance’ın komisyon oranları son derece değişkendir ve üyelik tiplerine göre de uygulanan komisyon oranları farklılık göstermektedir. 10 Aralık 2020 (saat 14.00) itibariyle geçerli olan komisyon oranlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Komisyon oranları, 30 günlük kümülatif işlem hacmi ve 24 saatlik ortalama bakiyeler her gün 3.00 (TSİ) itibarıyla otomatik olarak hesaplanır. Kullanıcının VIP seviyesi ve komisyon oranları, aşağıdaki komisyon tablosu uyarınca her gün 05.00 (TSİ) itibarıyla güncellenmektedir.

Seviye 30g İşlem Hacmi (BTC) ve/veya BNB Bakiyesi Piyasa Yapıcı / Piyasa Alıcı
VIP 0 < 50 BTC veya ≥ 0 BNB 0.1000% / 0.1000%
VIP 1 ≥ 50 BTC ve ≥ 50 BNB 0.0900% / 0.1000%
VIP 2 ≥ 500 BTC ve ≥ 200 BNB 0.0800% / 0.1000%
VIP 3 ≥ 1500 BTC ve ≥ 500 BNB 0.0700% / 0.1000%
VIP 4 ≥ 4500 BTC ve ≥ 1000 BNB 0.0700% / 0.0900%
VIP 5 ≥ 10000 BTC ve ≥ 2000 BNB 0.0600% / 0.0800%
VIP 6 ≥ 20000 BTC ve ≥ 3500 BNB 0.0500% / 0.0700%
VIP 7 ≥ 40000 BTC ve ≥ 6000 BNB 0.0400% / 0.0600%
VIP 8 ≥ 80000 BTC ve ≥ 9000 BNB 0.0300% / 0.0500%
VIP 9 ≥ 150000 BTC ve ≥ 11000 BNB 0.0200% / 0.0400%

Piyasa Yapıcı: İşlem tahtasında bir teklif oluşturan emir tipi.

Piyasa Alıcı: İşlem tahtasındaki bir teklifi kabul eden emir tipi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner