Yükleniyor...

Binance Smart Chain Tabanlı Projede Dolandırıcılık! 32 Milyon Dolarla Ortadan Kayboldular

Yeni bir gün ve DeFi'da yeni bir "rug pull" vakası daha.

defi bsc scam 1

Yeni bir gün ve DeFi’da yeni bir “rug pull” vakası daha. Binance Smart Chain (BSC) tabanlı “yield farming” protokolü Meerkat Finance’in (MKAT) ekibi BUSD ve BNB’de 32 milyon dolarla ortadan kayboldu.

DeFi’ın tarihindeki en büyük dolandırıcılıklardan biri bugün yaşandı. Meerkat Finance (MKAT) ekibi, Binance Coin (BNB) ve Binance USD (BUSD) stablecoin’lerinde 32 milyon dolar ile ortadan kayboldu.

Exit Scam Gerçekleştirildi

Bugün erken saatlerde, Çin kripto para topluluğu, Binance Smart Chain’e dayanan bir “yield farming” protokolü olan Meerkat Finance’in (MKAT), iddiaya göre bir “rug pull” (DeFi odaklı bir exit scam türü) gerçekleştirdiğini bildirdi. Ekip, Telegram kanalında Meerkat Finance altyapısının saldırıya uğradığını ve tüm fonların çalındığını duyurdu.

x6662 1.png.pagespeed.ic .Mgl9A f4be

Bir ekip temsilcisi, kendisinin ve çalışma arkadaşlarının saldırı nedeniyle “çaresiz” hissettiğini söyledi. Çinli gazeteci Colin Wu’nun ilk kaba tahminlerine göre, MKAT topluluğu yaklaşık 14 milyon Binance USD (BUSD) ve 73.635 Binance Coin (BNB) kaybetti.

Yazının yazıldığı sırada Binance Coin (BNB) fiyatı 240 doların üzerinde kalmak için mücadele ediyor, bu nedenle dolandırıcıların ganimetlerinin tüm değeri 32 milyon doları aşıyor. Bu, bu “rug pull” adı verilen dolandırıcılık Binance Smart Chain tarihinin en büyüğü ve muhtemelen şimdiye kadarki en kötü DeFi dolandırıcılıklarından birisi.

Görünüşe göre Meerkat Finance ekibi, bir DeFi exit scam’inden sorumlu. Resmi proje web sitesi kapatıldı ve kopyası Wayback Machine, Google Cache ve benzer toplayıcılardan silindi. Ayrıca proje tüm sosyal medya kanallarını kapattı ve GitHub depolarını ortadan kaldırdı.

Meerkat Finance (MKAT) neydi?

Meerkat Finance (MKAT), başka bir Binance Smart Chain DeFi protokolü olan Alpaca Finance’in (ALPACA) bir çatalıydı. MKAT-BNB havuzlarında “yield farming” hizmetleri, stake etme ve pasif gelir için araçlar sunuyordu.

Dolandırılan yatırımcılar, yatırımlarını geri alma çabalarını koordine etmek için bir Telegram kanalı açtı. Dolandırıcılık kurbanları, Binance CEO’su Changpeng Zhao’ya ulaşmayı ve ondan koruma istemeyi planlıyor. Binance Chain’in müşteri destek ekibi de kendi araştırmasına başladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner