Yükleniyor...

Binance’ten ABD soruşturması öncesi şaibeli transfer

ABD'deki soruşturma ve davalarla başı dertte olan Binance, 4 milyar dolarlık cezai işlemlerin öncesinde cüzdanlarındaki hareketlilikle dikkat çekti.

Fotoram.io 59

ABD’deki soruşturma ve davalarla başı dertte olan Binance, 4 milyar dolarlık cezai işlemlerin öncesinde cüzdanlarındaki hareketlilikle dikkat çekti.

ABD Adalet Bakanlığı kripto para borsası Binance‘ten şirketin kara para aklama ve dolandırıcılık da dahil olmak üzere yıllarca süren suç faaliyetlerine ilişkin devam eden soruşturmasını bitirmek için 4 milyar dolar istemişti. Borsanın CEO’su Changpeng Zhao‘nun cezai suçlamalarla karşı karşıya kalması olasılığını da içeren bu durum, cüzdan transferlerine ilişkin gelişmelerle gündeme bomba gibi düştü.

9 Kasım’da yapılan 4 milyar dolarlık transfer işlemi ortalığı kızıştırdı!

Binance, 2018’den bu yana Adalet Bakanlığı’nın hedefinde yer almaya devam ediyor. Federal savcıların, borsanın kara para aklamayı önleme politikaları ve Zhao’nun 2020’deki iç yazışmalarına ilişkin iç kayıtları talep ettiği iddia ediliyor. Bunlara ek olarak Binance, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından Rus kullanıcıların uluslararası yaptırımlardan kaçmasına izin verdiği iddiaları nedeniyle de Adalet Bakanlığı tarafından soruşturuluyor.

Ekran Resmi 2023 11 21 15.52.20

Özellikle de ABD tarafındaki faaliyetlere başı dertte olan Binance’e 4 milyar dolarlık bir fatura kesildi. Olayın en dikkat çekici yanı ise ceza haberinden 12 gün önce gerçekleşti. 9 Kasım’da soğuk cüzdanından yine kendisine ait bir cüzdana 3,9 milyar dolarlık transfer gerçekleştiren Binance, akıllara pek çok soru işareti getirdi.

Binance’e uygulanacak cezai tutarın ve 9 Kasım’da gerçekleştirilen transferin bu denli yakın olması, içerden bir bilgi akışı olup olmadığına dair şüpheler yarattı. 12 gün önce böyle bir hamle yapan Binance’in ABD gerginliğine dair içeriden bilgi aldığı iddiaları ortaya atıldı. Gerçekleştirilen transfer ve cezai işlemin bu kadar denk olmasına dair resmi bir açıklama henüz yapılmış değil.

BNB yüzde 12’lik bir fiyat hareketiyle piyasayı salladı!

Yaşanılan olayların ardından inanılmaz bir volatilite yakalayan BNB, 238 dolara düştükten sonra doğrudan 268 dolara iğne attı. Çok kısa sürede yüzde 12,63 oranında gidip gelen borsanın yerel token’ı BNB şu an için 258,9 dolardan işlem görüyor. Binance tarafındaki çeşitli problemlerin devam etmesi durumunda ise tekrardan 238 dolara, daha sonrasında ise 221 ve 203 dolara doğru bir geri çekilme gelebilir.

BTC’nin 40.000 dolara doğru yola çıkması, Binance’in bu Fud ortamı başarılı bir şekilde atlatması veya sektör bazında pozitif bir kritik haber, BNB’yi yeniden yukarı atacaktır. Böyle bir durumda ise hedeflenebilecek seviyeler sırasıyla 260,5 – 290,1 ve 316,8 dolar olacaktır.

Ekran Resmi 2023 11 21 16.29.42

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner